İnternet Bankacılığından Çalınan Paradan Banka Sorumlu

Bilgisayara virüs girmesi ile şifresi ele geçirilen vatandaşın banka hesabından 2 bin TL çalındı.

EKONOMİ 29.12.2017, 19:49
İnternet Bankacılığından Çalınan Paradan Banka Sorumlu

Konuya ilişkin olarak görülen davada Yargıtay, şifrenin 3. Kişilerin eline davacının kusuru ile geçtiği iddiasını ispatlayamayan bankanın olaydan sorumlu olduğuna hükmetti. 

Banka Güvenlik Bilgilerinin Korunmadığını İspat Etmeli

Kocaeli'nde yaşayan bir vatandaşın internet bankacılığından 2 bin TL çekilerek 3. bir kişinin hesabına aktarıldı. Bu para “oltalama” denilen yöntem kullanılarak kimliği belirsiz kişilerce çekilmişti. Yapılan incelemede paranın bilgisayara gönderilen virüs yoluyla çekildiği anlaşıldı. 

Vatandaş olaydan bankanın sorumlu olduğu iddiası ile zararın tazmini için Kocaeli 1. Sulh Hukuk Mahkemesi'ne dava açtı. Banka, kişinin güvenlik bilgilerini korumadığı gerekçesi ile davanın reddini istedi.

Kimliği tespit edilen şahıslar da davada davalı olarak yer aldı. 

Mahkeme banka dışındaki kişilerin hırsızlık suçunu işlediğini kabul ederken, bankanın kusuru olmadığına hükmetti. Davacının, banka ile yaptığı sözleşmede şifre ve diğer güvenlik bilgilerini koruyacağına dair taahhütte bulunduğu banka tarafından mahkemeye sunuldu. Mahkeme zararın banka dışındaki davalılardan tahsiline hükmetti. 

Karardan memnun olmayan davacı, kararı temyiz etti. İncelmeyi yapan Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, emsal olacak nitelikte bir karar verdi. Bankanın aldığı mevduatı iade yükünden kurtulmayacağına hükmeden Yargıtay, ayrıca davalı bankanın davacının şifresini koruyamadığı iddiasının ispatı gerektiğine hükmetti. Davacının kusurunu ispatlayamayan bankanın haksız olduğuna ve kararın bozulmasına hükmetti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@