İnşaat Maliyetleri Tarihi Zirveye Çıktı

TÜİK tarafından açıklanan inşaat maliyet endeksi Haziran ayında tarihinin en yüksek rakamın ulaştı.

İnşaat Maliyetleri Tarihi Zirveye Çıktı

Türkiye’nin Lokomotifi İnşaat

Türkiye’de ekonomiye en büyük katkıyı inşaat sektörü sağlıyor. Hatta ekonomiyi ayakta tutan temel direk inşaat sektörüdür. Ancak son dönemlerde yaşanan kurdaki dalgalanmalar ve ekonomik kriz inşaat sektörüne sert bir darbe indirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 'İnşaat Maliyet Endeksi' açıklandı. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Haziran ayında inşaat maliyet endeksi aylık bazda %2.29 arttı ve yıllık bazdaki artış %23.04’e ulaştı. Yani sene başından beri inşaat malzemeleri fiyatları %23.04, neredeyse ¼ oranında artış gösterdi. Geçen yılın Haziran ayına göre ise %26.06 artış yaşandı. Endeks 2018 Haziran ayında 160 puana yükseldi ve tarihi rekor kırdı.

Verilere göre Temmuz ayına göre malzeme endeksi yüzde 3.26 artarken, işçilik endeksi yüzde 0.11 artış gösterdi. Geçen yılın aynı dönemine göre ise malzeme endeksi yüzde 30.84, işçilik endeksi yüzde 16.09 arttı.

Önüne Gelen Müteahhit Olamayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum inşaat ve şehircilik alanında yeni bir yasal çalışma yaptıklarını açıkladı. Bundan sonra önüne gelenin müteahhit olamayacağını belirtti. Avrupa’nın tamamında toplamda 20-30 bin müteahhit varken, ülkemizde 300 binden fazla müteahhit bulunuyor. Yani mali olarak da bilgi olarak da yetersiz kişiler inşaat sektöründe faaliyet gösteriyorlar. Müteahhitler bu konularda sınırlandırılacak.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Aslan
Ahmet Aslan - 11 ay Önce

Önüne gelen müteahhit olmuş yangelir yanyatar servetine servet katar ooo ne ola işçiye ola bütün derdi eziyeti işçi çeksin iki kuruş için aybaşı geldiğinde müteahhit tatilde, işçi alın teri derdinde bunada bir düzenleme gelirse işçide muradına ererse.