İmar Barışı İçin Ödemeler Başladı

İmar barışı için kaydını tamamlayanlar başvuru numarası ile Ziraat bankasına ödeme yapmaya başlayacak.

EKONOMİ 23.06.2018, 00:17
İmar Barışı İçin Ödemeler Başladı

13 Milyon Konutu İlgilendiren Düzenleme

Ülke genelinde 13 milyon konutun imar ve iskan sorunu mevcut. İşte bu sorunu çözmek için çıkarılan imar barışı için ödemeler başladı. Yapı kayıt belgesi için başvurular 12 günde 500 bunu aştı. Başvurusunu yapan vatandaşlar ise ödeme yapmaya başladı.

İmar barışından yararlanmak isteyen pek çok vatandaş e devlet üzerinden başvurusunu yaptı. Başvurusunu tamamlayanlar tahakkuku bağlan sekmesi ile ödeme yapmaya başlayabiliyor. Başvuru yapılınca alınan başvuru numarası ile Ziraat Bankası üzerinden ödemeler yapılabiliyor. Fatura öder gibi size çıkarılan bedeli ödeyebilirsiniz. Başvurusunu yapanlar ödemesini 31 Aralık 2018 tarihine kadar yapabilecek.

Yüzde 3 Ödeme Yapılacak

Yapı kayıt belgesi almak isteyenler arsa emlak değeri ile yaklaşık yapı maliyetinin toplanması üzerinden konutlar için yüzde 3, ticari alanlar içinse yüzde 5 olarak hesaplanacak. Arsa emlak değerini vatandaşlar belediyeye giderek öğrenebilecek.

Yapı maliyetinin hesaplarken tarımsal amaçlı basit binalarda metrekare başına 200 TL, bir iki katlı binalar ve basit sanayi yapılarında metrekare için 600 TL hesaplanacak. 3-7 katlı binalarda metrekare için 1.000 TL, 8 ve daha yüksek katlı binalar içinse metrekare başına 1.600 TL hesaplanacak.

Lüks binalar, villa, hastane, alışveriş merkezleri gibi yapılarda ise metrekare başı 2.000 TL'den hesaplanacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)