İlk Defa Ev Sahibi Olacaklara Ek Destekler Geliyor

2016 yılında uygulamaya başlanan konut hesabı ile ev sahibi olmak isteyenler devlet desteği almak için paralarını bankalara yatırmıştı.

EKONOMİ 14.01.2018, 22:13
İlk Defa Ev Sahibi Olacaklara Ek Destekler Geliyor

Ancak gelinen noktada sadece 11 bin kişinin bu imkandan faydalanmayı tercih etmesi ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’i harekete geçirdi. Vatandaşın yeteri kadar teveccüh göstermemesinin nedeni olarak devlet teşvikinin az olmasını belirten Şimşek bu konuda gerekli düzenlemelerin yapılacağını belirtti.

Üzerinde çalışılan tasarı ile birlikte teşvikler daha da fazla artırılacak ve böylelikle vatandaşların konut hesabı açmaları için daha cazip teklifler sunulacak.

Tasarıda Neler Var?

Üzerinde çalışılan tasarı hakkında da açıklamalarda bulunan Şimşek bu kapsamda paraların altın hesaplarında da tutulabilmesine imkan tanınacağını belirtti. Bunun yanı sıra düşük faiz oranı ile yatırılan mevduatların daha sonra düşük faiz ile kredi çekmek için bir imkan tanıması için de bankalarla görüşmeler yapılacağı belirtildi. Bu sayede vatandaş elde edeceği faiz gelirinden tasarruf edeceği gibi banka da düşük faiz ödeyerek kar elde etmiş olacak. 

Tüm bunların haricinde devlet desteğinin de artırılması planlanıyor. Bunun için ilk defa konut alanlara devlet desteği hali hazırda en fazla 15 bin lira olarak belirlenmişti. Şimdi ise bu rakamın daha da yukarılara çekilmesi hedefleniyor. Ancak henüz tasarı halinde olması nedeniyle bu konu hakkında Şimşek tarafından ayrıntılı bilgi verilmedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@