İkinci El Araç Satışlarında Değişiklik Yapıldı

İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan gerçek kişi tacirler ve esnaflarda ulusal yeterliliğe dayalı mesleki yeterlilik belgesi aranacak.

EKONOMİ 09.09.2018, 14:50
İkinci El Araç Satışlarında Değişiklik Yapıldı

Yönetmelikte Neler Değişti

Ticaret Bakanlığı tarafından İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte değişiklik yapılarak Resmi Gazete'de yayımlandı. Yürürlüğe giren değişikliğe göre artık ikinci el araç ticareti yapanlar mesleki yeterlilik belgesine sahip olmak zorunda.

İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan gerçek kişi tacir, esnaf, tüzel kişi tacirlerin temsilcileri, şubelerde şube müdürü bu belgeye sahip olacak. Bu alanda pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılanlar ile alım satım danışmanlığı yapanlar da belgeye sahip olmalılar.

Bazı kişilerde ise belge aranmayacak. ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarının motorlu kara taşıtı ticareti bölümünden mezun olanlar ya da bu bölümlere denkliği kabul edilen yurt dışındaki okullardan mezun olanlar mesleki yeterlilik belgesi almayacak.

Bu Araçlara Ekspertiz Raporu Alınacak

Yapılan değişikliklerden bir diğeri ise ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapılmadan önce ekspertiz raporu alınması gerekecek.  Türk Standartları Enstitüsü standartlarına göre verilen rapor 5 yıl saklanacak. Bu taşıtların motor, şanzıman, tork konvertörü, diferansiyel ve elektrik sistemi gibi akşamları Garanti altına alınacak. Satış tarihinden itibaren 3 ay veya 5 bin kilometre boyunca aracın satışını yapan ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan işletme garantisinde olacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)