İki Yıllık OHAL’in Ekonomik Bilançosu

İki yıl süren OHAL döneminden önce ülkeye 1,4 milyar dolar sıcak para girişi olurken, OHAL’de 869 milyon dolar sıcak para çıkışı yaşandı.

EKONOMİ 19.07.2018, 21:57
İki Yıllık OHAL’in Ekonomik Bilançosu

OHAL Sıcak Para Akışını Etkiledi

21 Temmuz 2016’da ilan edilen OHAL, 3 ay aralıklarla 7 kez uzatıldıktan sonra 19 Temmuz 2018’de sona erdi. OHAL’İn sona ermesi ile iki yıllık süreçte yaşananlar da daha iyi gözler önüne serildi. OHAL öncesinde Türkiye’ye yıllık olarak 1,4 milyar dolar sıcak para girişi yaşanıyordu. OHAL’de ise 869 milyon dolar sıcak para çıkışı yaşandı.

OHAL’in ekonomik bilançosu sıcak para trafiğinde net bir şekilde gözlemlendi. Küresel piyasalarda son yıllarda sıcak para akışı sıkılaştırılmaya çalışılırken, Türkiye’de tam tersine sıcak para kaybı yaşandı.

OHAL Öncesi ve Sonrası

OHAL öncesindeki iki yıllık süreçte yabancı yatırımcı 1 milyar 384 milyon dolar sıcak para girişi sağlıyorken, OHAL’in devam ettiği iki yıllık süreçte yatırımcının ülkeyi terk etmeye başlaması üzerine 869 milyon dolar sıcak para kaybı yaşandı. Bu kaybın 685 milyon doları OHAL’in ilk senesi yaşanırken, 184 milyon doları ise ikinci sene yaşandı.

19 Temmuz 2018 tarihi saat 01.00 itibariyle OHAL sona erdi. OHAL’in sona ermesi ile piyasalarda ciddi sayılan değişiklikler yaşanmadı. OHAL’in kalktığı saatlerde döviz kurlarında aşağı doğru eğilim gözlemlense de kalıcı olmadı. Dolar hemen hemen dünkü seviyeden işlem görüyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)