İhracat da Cari Açık da Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre 2017 yılında ihracat, ithalat ve cari açık rakamları artış gösterdi.

EKONOMİ 31.01.2018, 16:36
İhracat da Cari Açık da Arttı

İthalat rakamlarının ihracattan hızlı bir şekilde artması sebebiyle cari açıkta da artış gözlemlendi.

2016 yılına göre kıyaslanan verilerde ihracat %10.2 artış gösterirken ithalattaki artış%17.7 olarak gerçekleşti. Böylelikle 2016 yılına nazaran dış ticaret açığı %36.8 olarak gerçekleşmiş oldu.
İhracatın İthalatı Karşılama Oranı Düştü

TÜİK tarafından açıklanan verilerde ihracat rakamlarının ithalatın gerisinde kaldığı gözlemlendi. Bu kapsamda ihracat 157 milyar 530 milyon dolar olarak gerçekleşirken ithalat198 milyar 618 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Bu rakamlar ışığında ihracatın ithalatı karşılama oranı düşüş gösterdi. 2016 yılında bu oran %71.8 iken 2017 yılında %67.2 oranına düştü. Bu da cari açık ile büyüme rakamlarının desteklendiği tezini bir kez daha doğrulamış oldu. Zira dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasında yer almamıza rağmen cari açık her geçen gün artmaya devam etmektedir.

Katma Değeri Yüksek Ürünler

Cari açığın kapanması için katma değeri yüksek olan ürünlerin ihraç edilmesi zorunluluk haline gelmiştir. Bu kapsamda yerli otomobil üretme çabalarının olumlu netice verebileceğini ifade edebiliriz. Lakin bununla sınırlı kalmayıp daha birçok alanda üretime önem verilmesi ve ihracat rakamlarının yükseltilmesi gerekir. Umarız ki devam eden projeler ile bu hedeflere de kısa süre içerisinde ulaşılır.

Yorumlar (0)