İcra Takipleri Geçici Olarak Durduruldu

İcra ve iflas takipleri korona virüs tehdidi nedeniyle geçici olarak durduruldu. 30 Nisan’a kadar süreç işlemeyecek.

EKONOMİ 22.03.2020, 21:10
İcra Takipleri Geçici Olarak Durduruldu

Ülke Genelinde Uygulanacak

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile icra ve iflas takipleri ülke genelinde durduruldu. Karar 30 Nisan 2020 tarihine kadar geçerlidir. Tüm icra ve iflas takipleri bu kapsama girmektedir. Taraf ve takip işlemleri yapılmayacaktır. Yeni icra ve iflas talebi alınmayacaktır. İhtiyati haciz kararları da bu süre içinde uygulanmayacaktır. 

Nafaka Aşacakları İstisna Tutuldu

Ülke genelinde icra ve iflas takiplerinin durdurulması kararında bir istisnaya yer verildi. Yalnızca nafaka alacakları istisnadır. Sadece nafaka alacakları için icra takiplerine devam edilecektir. Çünkü u alacaklar bir nevi maaş gibi geçimi sağlamak için kullanılan alacaklardır. Eski eş ya da çocuklar için verilen nafaka alacaklarında var olan takiplere devam edilebileceği gibi yeni takip de açılabilecektir. 

Önlemler Genişletildi

Yayınlanan bu kararname ile yargıda alınan önlemler genişletilmiş oldu. Sadece duruşmalar değil icra takipleri de ertelenecektir. Böylece vatandaşlar adliyeye gitmek için evden çıkmayacaktır. Hukuki işlemler ve işleyecek olan süreler de durdurulduğu için hak kayıpları yaşanmayacaktır.

Virüs salgınının kontrol altına alınması için bu süreçte vatandaşların evden çıkmaması büyük önem arz ediyor. Devlet durumun ciddiyetinin anlaşılması için sürekli uyarılarda bulunuyor. Aynı zamanda gerekli olan altyapıyı da sağlar. Vatandaşlar da hassas davranmalı ve evde kalmalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)