İçme Suyuna %60 Zam

Son bir ay içerisinde içme suyu olarak kullanılan damacanalara %60 zam yapıldı, 19 litrelik damacana fiyatı 20 TL’ye kadar çıkıyor.

İçme Suyuna %60 Zam

Fiyatlar 6-20 TL Arasında Değişiyor

İstanbul Sucular Esnaf Odası Başkanı Turan Akkaya bir damacana suyun fiyatının 10 TL olması gerektiğini ifade ediyor. Ancak satıcılar 6-20 TL aralığında bu damacanaları satıyor. Su fiyatlarında son bir ay içinde %60 zam olduğunu aktaran Akkaya, bu artışın bir sebebi olmadığını söylüyor. Sucuların da fiyat artışından rahatsız olduğunu ifade eden Akkaya, 500 ml suyun fiyatının bile 1 TL’den 2 TL’ye çıktığını belirtiyor.

Yapılan zamlar girdi maliyeti ya da döviz kurundan kaynaklanmıyor. Çünkü bu sular yurtdışından gelmiyor. Kullanılan plastik malzemenin de pek çoğu yerli ürünlerden oluşuyor. Bu yüzden zamlar fırsatçıların dolar kurunu bahane etmesinden kaynaklanıyor.

Fırsatçılar Zam Yapıyor

Dolar kurundaki dalgalanmalar temel ihtiyaç ürünlerinde fiyat artışına sebep oldu. Ancak ithalata dayalı olmayan ürün ve gıdalara yapılan zamların kaynağı fırsatçılar. Bir damacana suyun 6-20 TL aralığında satılması yerine 10 TL olması gerekiyor.

Maliyet artışı olduğunu kabul eden Ahmet Turan Akkaya, bu artışın karşılığının %60 zam olmadığını söyledi. Suyun bir acil gıda maddesi olduğunu ve tarifeye tabi olduğunu söyledi. haksız rekabeti önlemek ve halkın mağdur olmasının önüne geçmek için yakında su fiyat tarifesi çıkacağını söyledi.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE