Hurda Gemi Deyip Geçmeyin

Bu yılın ilk çeyreğinde geri dönüşüme ayrılan 33 hurda gemiden yaklaşık 60 milyon dolar kazanıldığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk tarafından açıklandı.

EKONOMİ 08.05.2018, 19:17
Hurda Gemi Deyip Geçmeyin

Öztürk ömrünü tamamlayan gemilerin 16 ülkede bulunan söküm tesislerinde yeniden ekonomiye kazandırıldığını belirtti.

Türkiye’de Hurda Gemi Sektö

Bu konuda geçen yılki verilere de göz atmak gerek. 2017 yılı içinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 818 bin ton ağırlığında olan 189 hurda geminin satışını yapmış ve yıl boyunca ekonomiye 250 milyon dolar katkı sağlamıştı. Yılın ilk çeyreğine ait rakamlar bu yıl içinde de bu rakamın yenileneceğini gösteriyor.

Merkez Aliağa

Hurda gemi sektörünün ülkemizdeki tek merkezi İzmir Aliağa’da bulunan söküm tesisleri. Burada 22 söm firması faaliyet gösteriyor. Hurda gemi demek yüzde 98’i çelikten oluşan bir materyalin yeniden kullanılabilir hale getirilmesi gerek. 2018 yılının ilk çeyreğinde Aliağa’ya getirilen 33 hurda geminin çelik ağırlıkları 180 bin tonu buluyor. Bu gemilerden çelikten başka asbest, sintine yağı, tıbbi atık, akü, pil gibi zararlı atıklar da çıkıyor.

Bunlar atık alım senedi karşılığında Gemi Geri Dönüşüm Sanayiciler Derneği’ne teslim ediliyor ve geçici depolama alanlarına yollanıyor. Bu atıklar da daha sonra Mobil Atık Takip Sistemi (MOTAT) gözetiminde çevre lisansı olan bertaraf veya geri kazanım tesislerine gönderiliyor.

Hurda gemi sektörü aynı zamanda yüzlerce kişiye istihdam sağlayan bir işkolu. Denizcilerin hurdaya çıkan gemilerin önden geçerken son derece hüzünlendiklerini de bu habere eklemek gerek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)