Hız Limitini Aşan Sürücüye İnteraktif Ceza Geliyor

Emniyet Genel Müdürlüğü ile İstanbul Ticaret Üniversitesi arasında imzalanan interaktif mesaj protokolü sayesinde artık hız limitini aşan sürücüler anında belirlenecek ve ceza kesilecek.

EKONOMİ 02.01.2018, 22:25
Hız Limitini Aşan Sürücüye İnteraktif Ceza Geliyor

İnteraktif Mesaj Sistemi

İçişleri Bakanlığı, olası trafik kazalarını önlemek için yeni bir sistem devreye sokuyor. İnteraktif Uyarı ve İnteraktif Denetim Sistemi projesi 2018 yılında pilot olarak uygulanacak. Bu sistemle hız limitini aşan sürücülere anında mesaj gidecek. Uyarı ile birlikte ceza da kesilecek. 

Bu sisteme araçların dahil olması için, araçlara özel bir cihaz takmak gerekiyor. Bu cihazla sürücünün hız limitini açtığı tespit edilecek. Cihaz aynı zamanda bağlı olduğu merkeze de bilgileri iletecek. 

Cihaz sürücülere hız limitini aşmanın yanında pek çok şeyi de bildirecek. Yolda kaza olması, buzlanma, yağış ya da yol çalışmaları gibi olağandışı olaylar hakkında da sürücüye mesaj gelecek. Yani cihaz sürücüyü yol hakkında da bilgilendirecek. 

Trafik Adabı Öğretilecek

2018’de gelen yeniliklerden biri de trafik adabı projesi oldu. Bu kapsamda sürücülere trafik kültürü kazandırılması amaçlanıyor. İstanbul Bağdat Caddesi gibi işlek caddelere yerleştirilen ışıklı panolarla sürücüler uyarılacak. Yayalar ve hayvanlar gibi hususlarda sürücüler daha özenli davranmaya sevk edilecek. 

Bağdat Caddesi gibi caddeler çoğu zaman sürücüler tarafından ralli pisti gibi kullanılabiliyor. Bu yüzden cezaların daha caydırıcı olması gerekiyor. Yeni düzenlemelerle iyileştirme sağlanması hedefleniyor.

Yorumlar (0)