Her Daireye Bir Otopark Dönemi Başlıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çıkardığı yönetmelikle birlikte artık her daire için bir otopark yapılmasını zorunlu kıldı. 3’ten 1’e İndi..

EKONOMİ 24.02.2018, 12:18
Her Daireye Bir Otopark Dönemi Başlıyor

Eski yönetmeliğe göre 3 daireye bir otopark yapılması öngörülürken yeni yönetmelikle bu her bir daire için 1 otoparka indi. Böylelikle inşaat yapılırken bu otoparkların da projede yer alması gerekmektedir.

Otoparklar kapalı ya da açık bir şekilde dizayn edilebilecek. Eğer yapı itibariyle otopark yapmak mümkün değilse komşu parsellerden otopark için yer göstermek gerekmektedir. Bunun da tapuya şerh düşülmesi gerekmektedir. 

Kamu Kurumlarının Altı da Otopark Olacak

Okul hariç diğer tüm kamu kurumlarının altı yeni yönetmelik gereği otopark olabilecek. Bu sayede ekstra bir alan ihtiyacı olmadan araç park yerleri oluşturulmuş olacak. Bunun yanı sıra bahçe, meydan gibi yerlerin altı da otopark olarak değerlendirilebilecek. Ruhsat alabilmek için otopark ücretinin de ödenmesi gerekirken bu ücrette bir miktar da indirime gidilebilecek. Bu kapsamda sosyoekonomik olarak geride kalmış yerlerde %40 indirimli bir şekilde bu ücret tahsil edilecek.

Bu yönetmelikle birlikte yan yana olan iki farklı apartman arasındaki duvarları kaldırarak ortak otopark alanı da oluşturabilecekler. Bu yönetmelikle birlikte şehirlerde yaşanan otopark sorunun önüne büyük oranda geçileceği düşünülmektedir. Zira kişiler araçlarını caddelere park etmek zorunda kalmayacak bunun yerine binalarının altına ya da yanına yapılan otoparklara park edebilecekler.

Yorumlar (0)