Her Çalışana Özel Mesai Düzenlemesi Önerisi

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu tarafından düzenlenen istihdam çalıştayı neticesinde 21. Yüzyıl çalışma düzenine hitap eden yeni öneriler ortaya atıldı.

EKONOMİ 16.11.2019, 19:30
Her Çalışana Özel Mesai Düzenlemesi Önerisi

Az Ama Verimli Çalışma

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili olarak görev yapan Mehmet Uçum geleceğin çalışma şekilleri ile ilgili düzenlenen çalıştay sonrasında açıklamalarda bulundu. Uçum, çalıştayda uzaktan, serbest çalışma ve daha az fakat daha verimli çalışma konularının gündeme getirildiğini kaydetti.

Toplantının öne çıkan konularından birisi de kişiye özel mesai saatleri oldu. Şimdilik fikir olarak ileri sürülen bu konu çalışanları heyecanlandırmaya yetti. Henüz fikir aşamasında olan bu uygulama hayata geçirilebilirse kamu kurumlarının mesai saatleri de genişlemiş olacak. Bu durum aslında vatandaşın da işine geleceği için faydalı olacaktır. Ayrıca çalışanlardan kimisi mesaiye erken gelme taraftarı iken kimisi de biraz daha geç gelmek istemektedir. Böylelikle mesai saatlerinde çeşitlilik yapılarak büyükşehirlerdeki trafiğin de belirli saatlerde yoğunlaşmasının önüne geçilebilir.

Bu sistem ile birlikte öğle arası vakitleri de ortadan kalkabilir. Vatandaş sürekli olarak hizmet alabilir. Kimi kamu kurumlarında da uzaktan iş yapma yöntemine başvurulabilir. Böylelikle personelin daha motive bir şekilde çalışması da sağlanabilir.  Şimdilik bu fikirlerin ortaya konması dahi son derece önem arz ediyor. İlerleyen süreç içerisinde dünyadaki örnekleri de incelenerek ortaya bir uygulama metodolojisi çıkarılacaktır. Bu sayede çalışma hayatında yeni bir döneme girilmesi de mümkün olacaktır.

Yorumlar (0)