Hayırseverin Yaptığı İnşaata KDV Muafiyeti Geliyor!

Maliye Bakanı Naci Ağbal hayırseverler tarafından yapılan, toplum yararına yerler için KDV muafiyeti getirdiklerini açıkladı.

EKONOMİ 16.06.2018, 21:21
Hayırseverin Yaptığı İnşaata KDV Muafiyeti Geliyor!

Muafiyet Kimleri Kapsıyor?

Cami, okul, yurt, sağlık tesisleri, huzurevi gibi inşaatları toplum yararına yapan kişiler için KDV istisnası getirildi. Hayırseverler tarafından kamu yararına yapılan tesislerde kullanılan çimento, demir, fayans ürünleri için KDV ödenmeyecek. Yani 5 milyon lira değerinde okul yapan bir hayırsever 900 bin lira kadar KDV'den muaf olacak. Cami yaptıran dernekler de bu düzenlemeden faydalanacak.

KDV'siz Mal Alınabilecek

Maliye Bakanı Naci Ağbal gazetecilere bilgi verdi. 2014-2017 yılları arasında hayırseverler tarafından yapılan 49.146 yeni derslik, 10.624 cami ve mescit, 33 sağlık tesisi yapıldığını söyledi. Şu anda da 8 tesisin yapımının devam ettiğini söyledi.

Hayırseverlerle imzalanan protokol ile KDV istisnası sağlanacak. İlgili makamlar tarafından onaylanan protokol ile inşaat ruhsatı çıkarılacak. Ruhsat çıkarıldıktan sonra hayırsever müteahhit vergi dairesine müracaat edecektir. Proje, uygulama projesi, inşaat ruhsatı gibi evraklar vergisi dairesine sunulacak ve vergisi istisnası için başvuru yapılacak. Maliye tarafından bu kişilere vergiden istisna bölgesi verilecek. Demir, çimento, fayans, tahta, ahşap, kapı gibi tüm ihtiyaçlar için vergiden istisna olduğu bölgede gözükecek. İnşaat başladıktan sonra mal alınırken bu belgeler ibraz edilecek. Malı satan firma KDV'siz olarak malı satacak. Proje sona erince kapatma fişi ile işlem yapılacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)