Hangi Mesleklerde Erken Emeklilik İmkanı Var

Ülkemizde toplam 45 meslek grubunda yıpranma payı verilerek erken emeklilik imkanı mümkündür.

EKONOMİ 14.06.2019, 15:12
Hangi Mesleklerde Erken Emeklilik İmkanı Var

Emeklilik Yaşını Etkiliyor
Maden, termik santral, cıva üretimi gibi zorlu işlerde çalışan personellere yıpranma hakkı verilerek erken emekli olmalarının önü açılmaktadır. Bu tür işlerde çalışan kimseler yıpranma payı kadar prim günü elde ederken aynı zamanda da yaştan düşme imkanına da kavuşmaktadırlar. Dolayısıyla emeklilik iki koldan yaklaşmaktadır. Bu kapsamda madencilerin emeklilik yaşı 55’ten 50’ye düşürülmüştü. Yıpranma payları ile birlikte emeklilik yaşı 43’e kadar düşmektedir. 

SGK Genelgesi 
Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayınlanan son genelgeye göre erken emeklilik hakkı tanınan mesleklere yenileri de eklendi. Bu kapsamda ağız diş radyoloji uzmanları, ceza infaz kurumu müdürü, röntgen teknisyenleri ve ihtiyat pilotları da erken emeklilik hakkından faydalanabilecek. Bu genelgede ceza infaz kurumu personellerinin yer almaması ise tepki çekmişti. 

Yıpranma payları mesleklere göre değişiklik gösteriyor. Ancak genel itibariyle 60 ile 180 gün arasında değişen bir oranın olduğunu ifade edebiliriz. Örneğin çimento fabrikalarında çalışanlar 60 gün yıpranma payı alırken madenlerde yer altında çalışan işçiler 180 gün yıpranma payı almaktadırlar. Bu yıpranma payları zamanla yayınlanan genelgeler ile birlikte değişebiliyor. Ancak işçiler aleyhine olan düzenlemeler geçmişe yönelik olarak uygulanamıyor. Dolayısıyla kazanılmış hakların kullanılması konusunda da herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını ifade etmek gerekir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Türkiye 2 yıl önce
İyi güzel de ben firinciyim ben full çalışıyorum izin hiç yok.sadece ben değil tüm fırıncılar böyle inşAllah fırınlarda çalışanlar da yararlanir.lütfen firincilari unutmayalım...