Güvensiz Ürünler Tüketiciye Açıklanacak

Piyasadaki ürünlerin gözetim ve denetimi sonucu sağlık ve güvenlik tehdidi içeren ürünler Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi (GÜBİS) ile kamuoyuna duyurulacak.

Güvensiz Ürünler Tüketiciye Açıklanacak

Hangi Ürünler Yer Alacak

Sistem hizmet vermeye başladı ve ilk güvensiz ürünler yüklendi. www.guvensizurun.gov.tr adresinden sakıncalı olan ürünleri görmeniz mümkün. Sisteme ilk girilen ürünler arasında kırtasiye, oyuncak, çocuk gereçleri ve tekstil ürünleri gibi çeşitli kategorilerdeki ürünler yer aldı.

Sistemde yer alan ürünlerin fotoğrafı, markası, modeli, üretici ya da ithalatçı firması ile ürünün neden güvensiz olduğu bilgisi de yer alıyor. Eğer ürün hakkında toplatma ya da piyasaya arzının yasaklanması kararı alındıysa bunlar da ürünle birlikte ilan ediliyor.

Tüketiciler bu sistemi takip ederek güvensiz ürünlerden uzak durabilir. Özellikle bebek ve çocuk sahibi olan ebeveynler siteyi dikkatle takip etmeliler.

Pek Çok Kaynaktan Bilgi Girişi Olacak

Sistem Ticaret Bakanlığının koordinasyonu ile kuruldu. Ancak sistemin veri tabanına pek çok kamu kurum ve kuruluşu bilgi girişi yapabilecek. Sanayi ve Ticaret, Sağlık, Tarım ve Orman, Çevre ve Şehircilik, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Ulaştırma ve Altyapı bakanlıkları sisteme bilgi girişi yapan bakanlıklar olacak.

Ayrıca Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından da bilgi paylaşımı yapılacak. Tüm bu kamu kurumları sistemi ortak kullanacak. Böylece sakıncalı olan ürünler kapsamlı bir şekilde sitede yer alacak.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE