Güvenlik Korucularının Tazminatlarına %40 Zam Geldi

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanı Kararı’na göre güvenlik korucularının maktu tazminatlarına %40 oranında zam yapıldı.

EKONOMİ 05.03.2020, 09:00
Güvenlik Korucularının Tazminatlarına %40 Zam Geldi

15 Ocak’tan İtibaren Geçerli 

Bazı bölgelerde güvenlik güçlerine yardım amaçlı görev yapan güvenlik korucularının aylık olarak aldıkları maktu tazminatlara zam yapıldı. 4 Mart tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanı Kararı’nda bu tazminatlara %40 oranında zam yapılması kararlaştırıldı. Bu sayede 135 lira olan tazminat 190 liraya yükseltilmiş oldu. Bu tazminat her ay güvenlik korucularının maaşlarına ek olarak hesaplarına yatırılmaktadır.

Resmi Gazete’de yer alan önemli bir diğer detay ise bu zammın 15 Ocak tarihi itibariyle geçerli olmasıdır. Dolayısıyla korucular geriye dönük olarak da bu zam farklarını alma imkanına kavuşacaklardır. Böylelikle güvenlik korucularının maaşları bir nebze daha iyi hale getirilmiş oldu. 

Güvenlik korucularının önemi bu günlerde daha da çok arttığı için böylesi bir zam gündeme gelmiş olabilir. Nitekim asker ve polisimizin Suriye’de vermiş oldukları mücadele kadar güvenlik korucularının bölgelerinde yürüttükleri faaliyetler de önemlidir. Zira terör örgütleri de bu esnada boş durmamakta ve sızma faaliyetleri yürütmektedir. Bu faaliyetlerin engellenmesi adına bölgeyi bilen güvenlik korucularının bulunması son derece önemlidir. Ayrıca bazı güvenlik korucularının polislik gibi sair güvenlik mesleklerine geçmeleri de mümkün olmaktadır. İşte böylelikle güvenlik korucuları mesleklerini daha motive bir şekilde icra etme imkanı bulacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)