Gümüşhane İhracat Rekoru Kırdı

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan verilere göre 2017 yılı içerisinde ihracatını en yüksek oranda artıran ilimiz Gümüşhane oldu.

EKONOMİ 04.01.2018, 22:21
Gümüşhane İhracat Rekoru Kırdı

verilere göre 2017 yılı içerisinde ihracatını en yüksek oranda artıran ilimiz Gümüşhane oldu. 2016 yılına nazaran toplam 327 kat artış gösteren Gümüşhane ihracatında bu denli artışın nedeni madencilik sektörü olarak belirlendi. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı görevini yürüten İsmail Akçay 51 milyon 690 bin dolarlık ihracat rakamının 51 milyon dolarını maden ürünlerinin oluşturduğunu dile getirdi. 

Hedef 100 Milyon Dolar

Maden ürünleri üretimi ve ihracatı yapan Gümüştaş Madencilik ve Ticaret A.Ş. merkezini Gümüşhane’ye taşıdı ve böylelikle ihracat rakamları fırladı. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Akçay diğer şirketler ile de görüşmelerinin devam ettiğini ifade etti. Ayrıca bölgede inşaatı devam eden tüneller sayesinde ulaşım maliyetlerinin de oldukça düşeceğini vurgulayan Akçay bu sayede yatırım yapmak isteyen şirketlerin sayısının da artacağını dile getirdi. 

Eğer beklentiler gerçekleşirse Gümüşhane’nin 2018 yılı için ihracat hedefinin 100 milyon Dolar olduğu Akçay tarafından belirtildi. 

İhracat rakamlarının daha da çok artması için birtakım yasal düzenlemelerin yapılması gerektiği de Akçay tarafından ifade edildi. Bu kapsamda kentte üretim yapan şirketlerin o kentte merkez açabilmelerinin önünün açılması için çeşitli yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini dile getirdi. Eğer bunlar da gerçekleşirse bu durumda Gümüşhane’ye yatırım yapan firmaların sayısı da hayli artacaktır.

Yorumlar (0)