GSS ve SGK Prim Borçları İçin Süre Uzatıldı

31 Aralık 2018 tarihinde sona eren GSS ve SGK prim borçlarının yapılandırılması için 28 Şubat tarihine kadar süre uzatıldı.

EKONOMİ 04.01.2019, 22:10
GSS ve SGK Prim Borçları İçin Süre Uzatıldı

Ücretsiz Sağlık Hizmeti
Genel Sağlık Sigortası ile SGK prim borcu olan vatandaşlarımıza yönelik olarak yapılandırma imkanı tanınmıştı. 200 liranın altında olan borçlar otomatik olarak yapılandırılmış diğer borçlar için ise başvuru şartı aranmıştı. Yapılandırmaya başvuran vatandaşlarımız ise borçlarının faizlerinden kurtulma imkanı elde etmişlerdi. Ancak bu fırsattan faydalanabilmek için borçların 31 Aralık 2018 tarihine kadar borçların ödenmesi gerekmekteydi. Bu tarihe kadar borçlarını ödemeyen kimseler için ise yeni bir şans daha tanındı. 

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 28 Şubat tarihine kadar borçların ödenebileceğini ifade etti. Böylelikle yapılandırma bozulmayacak ve vatandaşlarımız borçların faizlerini ödeme durumunda kalmayacaktır.

Yapılandırmaya giren borçlara karşı da herhangi bir icra takibi de gerçekleştirilemeyecek. Bağ-Kur’lu olan esnaflar için ise 60 günlük borcunun olmadığı yazısı ile birlikte sağlık imkanlarından ücretsiz faydalanma imkanı tanınacak.

Böylelikle işverenlerin desteklenmesi de söz konusu olacak. İşverenler faiz gibi ekstra borç ödemelerinden kurtulacaklar. Tüm borç peşin ödenebileceği gibi taksitler halinde de ödenebilir. Bu durumda faiz yerine Yİ-ÜFE esas alınarak borç yapılandırılacak. Netice itibariyle daha uygun bir borcun ödenmesi söz konusu olacak. Bu da vatandaşlarımızın mali dengesini sarsmayacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@