Göstergeler İyi 3 İhale İptal

Hazine ve Maliye Bakanlığı önümüzdeki hafta içerisinde yapılması planlanan 3 ihalenin finansman ihtiyacının azalması nedeniyle iptal edildiğini duyurdu.

EKONOMİ 10.11.2018, 23:26
Göstergeler İyi 3 İhale İptal

76 Milyar Dolar Ek Gelir
Kamuda tasarruf dönemine geçilmesi ile birlikte devletin finansman ihtiyacı büyük ölçüde azaldı. Alınan tedbirler ile 76 milyar dolarlık bir kazanım sağlanması öngörülüyor. Bu kazanımların 60 milyar doları doğrudan tasarruf tedbirleri ile gelirken 16 milyar doları da gelir artırıcı yöntemler sayesinde elde edilecek. Ayrıca finansman ihtiyacının düşürülmüş olması da faiz giderlerinin azalmasına katkı sunacak. 

Bütçe Açığı Kontrol Altında
Uzmanlara göre tasarruf tedbirleri sayesinde bütçe açığı %2'nin altında tutulabilecek. Bu sayede yeni ekonomi programındaki hedeflerin büyük oranda gerçekleştirilmesi de bekleniyor. Tüm kamu kurumlarından %30 oranında tasarruf yapması istenirken bunun gerçekleşmesi durumunda hedeflerin de tutması bekleniyor.

Kamu tasarruf yöntemi ile gelirini artırırken özel sektöre de çeşitli teşvikler verilmektedir. KDV ve ÖTV vergilerinden yapılan indirimler ile birlikte firmaların daha rahat kar elde edebilmeleri sağlanıyor. Bunların yanı sıra enflasyonun düşürülmesi için de çeşitli adımlar atılıyor. Ancak henüz enflasyonun istenilen seviyeye indirilemediğini de ifade etmek gerekir. Yılsonu enflasyon beklentisi dahi %20'nin üzerindeyken gerçekleşecek rakamın ne olacağı merak ediliyor. Bu durum çalışanların maaşlarının da erimesine neden oluyor. İşte bu nedenle yeni yıl için asgari ücret görüşmeleri Aralık ayında yapılacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)