Genç İşsizlere 75 Lira Harçlıkla Meslek Kazandırılacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak görev yapan Zehra Zümrüt Selçuk, genç işsizlere müjdeli haber verdi.

Genç İşsizlere 75 Lira Harçlıkla Meslek Kazandırılacak

Günlük 75 Lira 
Genç işsizlik oranının %20’ye yaklaştığı ülkemizde bu soruna çare bulabilmek için İŞKUR öncülüğünde politikalar geliştiriliyor. Bu politikalardan birisi de işbaşı eğitim programlarıdır. Bu programlar kapsamında geleceğin mesleği olarak gösterilen alanlarda 6 aya varan eğitimler veriliyor ve bu eğitim sürecinde de kişiye günlük 75 lira harçlık veriliyor. Ardından da bu kişinin istihdam edilmesi durumunda işverene de destek veriliyor. Böylelikle genç işsizlik oranının azaltılması ve gençlerin meslek sahibi olmaları sağlanıyor. 

İşverene Destek 
İşbaşı eğitim programını başarıyla tamamlayan gençleri istihdam eden işverenlere ilk 6 ay boyunca %50 oranında devlet desteği veriliyor. Ardından 12 ay istihdam etme garantisine karşılık da %25 oranında destek verilmeye devam ediyor. Böylelikle işveren için fazla yük oluşmaz iken gençler de 1,5 yıl boyunca istihdam garantisi elde edebiliyorlar. 

Nasıl Faydalanılacak?
İşbaşı eğitim programları İŞKUR aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Bunun için kişilerin İŞKUR sistemine üye olmaları gerekiyor. Bunun için ise İŞKUR internet sitesinden kayıt işlemleri yapılabileceği gibi İŞKUR il müdürlüklerine de gidilerek yardım istenebilir. İşbaşı eğitim programları için belirlenen yaş aralığının da 18 ile 29 arası olduğunu da hatırlatmak gerekir. Bu aralığın dışındaki gençler istifade edemeyeceklerdir.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Saadet himmetolu
Saadet himmetolu - 11 ay Önce

Konuyla ilgili detaylı bilgi nerden albiliriz