Gelir Vergisi Oranlarının Değiştirilmesi İçin Kanun Teklifi Verildi

Kamu ve özel sektörde çalışan tüm herkesin gelir vergisi dilimlerinin yeniden belirlenmesi için kanun teklifi verildi.

Gelir Vergisi Oranlarının Değiştirilmesi İçin Kanun Teklifi Verildi

Zamlar Vergiye Gidecek
Ülkemizde gelir vergisi farklı dilimlere ayrılmıştır. Bu kapsamda yıl başından sonuna kadar elde edilen gelirler toplanarak belirlenen miktarları aşması durumunda yeni vergi dilimine tabi tutulmaktadır. Bu da çok kazanç sağlayandan daha fazla vergi alınmasına neden olmaktadır. Bunda herhangi bir beis yoktur ancak artan maaşlara karşılık vergi dilimlerinin sabit kalması hakkaniyetsizlik oluşturmaktadır.

Zira maaşlara yapılan zamlarla bir üst vergi dilimine daha çabuk ulaşılabilmektedir. Bu da yapılan zamların vergiye gitmesine neden olmakta ve enflasyona yenik düşülmektedir.

Meclis'e verilen yeni kanun teklifi ile birlikte en düşük vergi oranı olan %15'in %5'e düşürülmesi isteniyor. En yüksek vergi diliminin ise %35'ten %20'ye düşürülmesi hedefleniyor. Ancak bu kanun teklifinin hayata geçirilebilmesi için Meclis'in salt çoğunluğu tarafından kabul edilmesi gereklidir. Bu konuda AK Partinin tutumu olumsuz olacak iken diğer partilerin uzlaşıp uzlaşamayacağı bilinmiyor.

Eğer vergi dilimleri düşürülürse devletin kasasına giren para azalacak ancak vatandaşların cebi dolacak. Bu da ekonominin daha da canlanması anlamına gelmektedir. Tüm çalışanlar bu teklifin yasalaşmasını bekliyor. Eğer hayata geçirilirse hem özel sektör hem de kamu çalışanlarını olumlu bir şekilde etkileyecektir. Konu hakkında yaşanacak tüm gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE
YORUMLAR
garip
garip - 6 ay Önce

Sosyal Hizmet politikaları hastane personeli ve öğretmenlerin görevlerinr ek görev olarak verildiğini biliyorum onlarda sadece kağıt üzerinde yapılmış gösteriyorlar İŞ ASIL UZMANI İLE YAPILMADIĞI SURECE göstermelik olur sayın bakanim