Gelir Vergisi Beyanname Verme ve Ödeme Süreleri Uzatıldı

Gelir vergisi beyannamesi verilmesi ve verginin ödenmesi için son gün olan 31 Mart 2020 tarihi 30 Nisan 2020 tarihine kadar uzatıldı.

EKONOMİ 17.03.2020, 20:47
Gelir Vergisi Beyanname Verme ve Ödeme Süreleri Uzatıldı

Virüs Nedeniyle Ertelendi

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından korona virüs kapsamında önlemler alınmıştır. Bu önlemlerden biri de gelir vergisi için yapılması gereken işlemlerin süresinin uzatılması oldu. Vatandaşlar 31 Mart 2020 tarihine kadar gelir vergisi beyannamesi vermeli ve sonrasında ödemesini yapmalıydı. İşte bu süre 30 Nisan’a kadar uzatıldı. Böylece vatandaşların Mart ayı içinde işlerini halletmek için dışarı çıkmalarına gerek yoktur. 

Virüs nedeniyle devlet tarafından vatandaşların dışarıya çıkmasını önlemek için tüm düzenlemeler yapılmaktadır. Vatandaşlar da bu kurallara uymalı ve zaruri durumlar olmadıkça dışarıya çıkmalıdır. İş, eğitim, ekonomi, sağlık gibi pek çok alanda önlemler alınmaya devam edilmektedir.

Gelir Vergisi Nedir? Nasıl Ödenir?

Gelir vergisi elde edilen gelire göre yıllık olarak ödenmektedir. Bir takvim yılı içinde elde edilen gelir üzerinden gelir vergisi ödenir. Ticari kazanlar, zirai kazançlar, ücretler, serbest meslek kazançları, gayrimenkul kiraları, menkul kiraları ve diğer tüm gelirler hesaplanarak üzerinden vergi ödenmektedir. Yani gelir elde eden herkes bu vergiyi ödüyor. Kamu çalışanlarının gelir vergisi maaşlarından kesiliyor. Ancak diğer kişiler ile serbest çalışanlar vergiyi kendisi ödüyor. İşte bu kişiler 30 Nisan tarihine kadar ödeme yapabilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)