Fitch Türkiye Raporunu Açıkladı

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, ABD’nin para politikasını sıkılaştırması ile Türkiye’de kredi kırılganlıkları yaşanabileceğini belirtti.

EKONOMİ 25.07.2018, 20:40
Fitch Türkiye Raporunu Açıkladı

Fitch Raporu Yayımlandı

Fitch dün akşam Türkiye için yeni raporunu yayımladı. “Nicel Gevşemeden Nicel Sıkılaşmaya Stres Senaryosu: Türkiye” başlığı ile yayımlanan raporda ABD’de para politikasının sıkılaşması öngörülen hızda olmayacağı belirtildi. Ancak para politikasının sıkılaşması halinde Türkiye’deki şirkte ve kuruluşların TL’deki değer kaybı ve artan borçlanma maliyetlerinden ötürü ekonomik büyümenin yavaşlayacağı belirtildi.

Doların sert bir şekilde değer kazandığı Türkiye’de para birimindeki değer kaybı borçlanma maliyetlerini arttırabilir denildi.

Dolar 6 TL’ye Çıkabilir

Raporda ABD’de ücret artışları sebebiyle Fed’in faizleri %4.5’e ve ABD hazine tahvillerinin faizleri %5’e yükseltmesi halinde yıl sonunda TL’nin sert bir şekilde değer kaybedebileceğine değinildi. Dolar/TL paritesi 2018 sonunda 5,5 iken, 2019 sonunda 6’ya çıkabilir denildi. İç talepte yavaşlama ile bunun bir kısmının eritilmesinin mümkün olduğu ancak enflasyonun 2020 sonuna kadar çift hanelerde devam edeceği belirtildi.

Tüketici Ürünleri Kırılgan

Fitch raporu ile şirketlerin kredi notlarına en büyük tehdit olan döviz cinsi borçlanmanın Türk şirketlerinde yaygın olduğunu belirtildi. Türkiye hakkındaki stres senaryosunun önemli ihracatı olmayan perakende ve tüketici ürünlerde en kırılgan şekilde ortaya çıktığı vurgulandı.

TL’e yaşanan değer kaybının bankaların kredi notlarına etkisi içinse her bankanın aktif ve pasifinin ayrıca hesaplanması gerektiği belirtildi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)