Fitch Tarafından 25 Türk Bankası Negatif İzlemeye Alındı

Uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından 25 Türk bankası negatif incelemeye alındı.

EKONOMİ 02.06.2018, 07:50
Fitch Tarafından 25 Türk Bankası Negatif İzlemeye Alındı

Artan Risk Var

Fitch internet sitesinden yapılan açıklama ile bu kararın gerekçesi açıklandı. Negatif izlemeye alınan bankaların durumunun riskli olduğu belirtildi. Bankaların finansal kapasiteleri, karlılığı, varlık değeri, pek çok durumda görülen likidite ve fonlama profillerinin artan risk grubunda olduğu belirtildi. Eğer ekonomi ve mali piyaslaar kötüleşmeye devam etmezse bankalar için bu durum geçici bir basamak olacak. Şu an yapılan not indirimleri sadece geçici süreli bir kısıtlama olacak. Fitch negatif izleme durumunun yaklaşık 6 ay içinde ortadan kalkacağını beklediklerini de ifade etti.

Bankaların Borçları Arttı

Fitch sektörün 2018 yılında zayıflamasını beklediklerini söyledi. Fonlama maliyetleri artarken kredi büyümesinin yavaşlamasının sektörü zayıflatacağını ifade etti. Performansların varlık değerinde ciddi bir gerileme yaşanması nedeniyle bozulma öngörülüyor. Bu gerileme yaşanırsa bozulma bekleniyor. Ancak bozulmadan önce sağlanan karlar pek çok banka için kredi kayıplarında tampon görevi görecektir.

2018 yılında ekonomide yaşanan keskin dalgalanmalar finansın merkezi bankaları yakından etkiledi. Birinci çeyrekte sektörün kredi oranı %127 olarak gerçekleşti. Banakların dış borçları ise artarak 186 milyar dolara ulaştı. Tüm borçların içinde 103 milyar dolarlık kısmı ise 12 ay içinde vadesi gelen borçlar oluşturuyor. Bu durum bankaların risk oranını yakından etkiliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)