Fitch Büyüme Beklentisini Açıkladı

Adlarına son zamanlarda aşina olmaya başladığımız kredi derecelendirme kuruluşlarından birisi ola Fitch Ratings Türkiye’nin gelecek 5 yılını değerlendirmeye aldı.

EKONOMİ 05.01.2018, 20:56
Fitch Büyüme Beklentisini Açıkladı

Bu değerlendirmelerin neticesinde ise Türkiye’nin %4,8 büyüyeceği belirtildi. Fitch Türkiye ile beraber 9 ülke ekonomisi hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Yükselen pazarlar hakkındaki araştırmalarını yapan Fitch bu bağlamda Çin ve Endonezya’yı da mercek altına aldı. Bu iki ülkenin yıllık olarak %5,5 büyüyeceğini tahmin eden Fitch bunun yanı sıra Brezilya, Rusya ve Güney Afrika’nın yıllık %2 büyüyeceğini tahmin etti. 

Sermaye Akışı Yavaşlamamalı

Türkiye ile ilgili olarak yapmış olduğu değerlendirmelerde sermaye akışına dikkat çeken Fitch eğer bu sermaye akışı yavaşlarsa yatırımlar da yavaşlar sonucuna vardı. Böylesi bir durumda kırılganlık yaşanabileceği de belirtildi. 

Değerlendirmeye alınan diğer ülkeler ise Meksika, Güney Kore ve Polonya oldu. bu ülkelerin yıllık tahmini büyümeleri ise %2,5-3 arası olarak tahmin edildi. 

Fitch zaman zaman ülkemiz hakkında olumsuz raporlar yayınlamasıyla biliniyor. Ancak 3.çeyrekte yaşanan rekor büyüme bu kredi derecelendirme kuruluşu için de şaşırtıcı olmuş gibi görünüyor. 

Bu kuruluşlar her ne kadar tahminlerini yayınlıyor olsalar da yatırımcılara yön vermeleri açısından çok ciddi bir öneme sahiptir. Bu sebeple çıkan sonucun ülkemiz adına sevindirici olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Umarız ki açıklanan bu rakamların çok daha üzerine çıkabilir ve kişi başına düşen milli geliri daha da çok artırabiliriz.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@