Fiili Hizmet Zammı Almak İçin Riskli Meslek İcra Edilmelidir

Sağlık memuru kadrosunda olmasına rağmen fiilen yapılan görev sağlık memurluğu değilse fiili hizmet zammı alamayacaktır.

EKONOMİ 17.11.2019, 19:16
Fiili Hizmet Zammı Almak İçin Riskli Meslek İcra Edilmelidir

Fiili Hizmet Zammı Nedir? Nasıl Alınır?

Riskli işlerde çalışan işçi ya da memurlar yıpranma payından yararlanır. İşte yıpranma payı fiili hizmet zammı olarak anılır. Fiili hizmet süresi zammı halinde bir yıllık çalışmaya 60, 90 veya 180 gün prim eklemesi yapılacaktır. Hangi işlerde çalışan kişilerin bu zamdan yararlanabileceği kanunla düzenlenmiştir. Belirlenen mesleklerden biri de sağlık çalışanlarıdır.

Fiili hizmet zammından yararlanmak için gereken en önemli şart fiilen o riskli işlerde çalışıyor olmaktır. Çünkü riskli işten ötürü uğranılan zararın telafisi için bu hak tanınmaktadır. Belirli prim ve yıl gibi şartların sağlanması halinde emekli olurken yıpranma payı da hesaplanarak erken emeklilik imkanı sağlanacaktır.

Fiilen Çalışmayan Kişi Yıpranma Payı Alamaz

Örneğimizde sağlık memuru olan kişinin fiilen bu görevde değildir ve kurum müdürlüğü yapmaktadır. İşte bu durumda sağlık sektöründe maruz kalınan risklerden de uzak olacaktır. Fiilen riskli bir meslek icra etmediği için yıpranma payı da ödenmeyecektir. Ne zamanki risk grubunda olduğu belirlenen mesleği icra etmeye devam ederse o zaman fiili hizmet zammı yeniden ödenmeye başlayacaktır.

Ödenen yıpranma paylarının toplam süresinin yarısı kadarı emeklilik yaşından düşülür. Örneğin 5 yıllık yıpranmasını olan memur 2,5 sene erken emekli olabilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)