Faturalar Kıyas Yoluyla Ölçülecek

Salgın dönemine özel olacak şekilde dağıtım şirketleri evlere giderek sayaç okumayıp, kıyas faturası gönderecektir.

EKONOMİ 02.04.2020, 21:44
Faturalar Kıyas Yoluyla Ölçülecek

Önceki 2 Yıl Baz Alınacak

Elektrik, su ve doğalgaz faturalarının hesaplanması için dağıtım şirketleri tarafından sayaçlar okunmaktadır. Şirketlerin çalışanları her binayı, her kapıyı gezerek sayaçları okumaktadır. İşte bu durum virüsün yayılma riskini arttıracağı için önlem alındı. 

Salgın riski geçene kadar fatura okumaları yapılmayacak ve abonelere kıyas faturası gönderilecektir. Batı’da daha önce uygulanan kıyas yöntemi geçici süre için ülkemizde de getirilecektir. Böylece sayaç okuyan personeller boşa çıkarılacak ve virüs bulaşma riski engellenecektir. 

Sisteme göre abonelerin önceki 2 yıla ilişkin verileri baz alınarak kıyas yapılacak ve fatura oluşturulacaktır. Örneğin Nisan ayı faturası, 2018 Nisan ve 2019 Nisan faturalarının aritmetik ortalamasından oluşacaktır. Yani gerçek tüketim üzerinden değil, farazi kullanım üzerinden fatura kesilecektir. 

İlk kez abone olan kişinin önceki dönemlere ilişkin tüketimi yoksa diğer tüketimler emsal alınarak fatura kesilecektir. Örneğin 100 metrekare dairedeki tüketim aynı özellikte daireler için baz alınacaktır. 

Salgından Sonra Yeniden Fatura Kesilecek

Salgın sona erdikten sonra sayaçlar üzerinden gerçek tüketimler hesaplanacaktır. Salgın döneminde ödenen fatura ile gerçek tüketim kıyaslanarak yeniden hesaplama yapılacaktır. Tükettiğinden az ödeme yapanlar eksik kalan kısmı ödeyecektir. Tükettiğinden fazla ödeme yapanlara ise iade yapılacaktır. EPDK tarafından alınan kararla kıyas fatura uygulamasına başlanacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)