Faizlerin Düşmesi Otomobil Satışlarını Arttırdı

Kamu bankalarının öncü olduğu faiz indirimi sayesinde 2019’un son aylarında otomobil satışları arttı.

EKONOMİ 06.12.2019, 22:27
Faizlerin Düşmesi Otomobil Satışlarını Arttırdı

Satışlar 2 Kat Arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz indirimine gitti. Kamu bankaları da faiz indirimi yaparak bu karara öncülük etti. Uygun kredili banka kredileri sayesinde vatandaş kredi çekerek ihtiyaçlarını gidermeye yöneldi. Bu ihtiyaçlar arasında otomobil alımı da yer aldı. İhtiyaç kredisi çekerek ikinci el otomobil alanlar, taşıt kredisi ile sıfır araba alanlar giderek arttı.

Kamu bankalarından Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank faiz indirimine gitti. Taşıt kredisinde yüzde 0,49-0,69 aralığında faizler sunuluyor. Binek araçlarda Toyota, Fiat, Honda, Hyundai, Renault Mais ve ticari araçlarda Fiat, Ford, Isuzu, Karsan, Temsa, Otokar, Mercedes, BMC markaları ise sıfır araçlarda kampanya yaptı. Bu kampanyalar 1 Ekim’den beri uygulandığı için satışlar da arttı.

TÜİK verilerine göre ekim ayında 68 bin 69 araç trafiğe çıktı. Önceki aya göre yüzde 29,8 oldu. Otomobil satışlarında yüzde 51 artış kaydedildi. Geçen ayın aynı ayına göre ise tescil edilen otomobil sayısı yüzde 134 arttı ve 43 bin 393’e yükseldi.

Satılan otomobillerin yüzde 44’ü Türkiye'de üretilen otomobil markalarından olurken, diğerleri yurtdışından tercih edildi. En fazla satış yapan marka 6 bin 317 adetle Renault oldu. bu sıralamayı Fiat, Hyundai, Toyota ve Honda markaları takip etti.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)