EYT Faturası Belli Oldu, SGK Altından Kalkamaz

Şu anda 5.9 milyon kişini EYT’li olduğu düşünülürse uzun vadede SGK’ya 754 milyar fatura çıkıyor.

EKONOMİ 18.11.2019, 22:09
EYT Faturası Belli Oldu, SGK Altından Kalkamaz

EYT Araştırması Devletin Zararını Ortaya Koydu

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan görevlendirme ile EYT üzerinden çalışılması istenmişti. İşte bu araştırmada EYT çözümü değil, EYT’lilerin sayısı hesaplanarak maliyet çıkarıldı. Rapora göre şu anda 5 milyon 954 bin 225 mağduru var.

EYT’liler ile ilgili düzenleme yapılması halinde şu anda emekli olmayı bekleyen 5.9 milyon kişi emekli olacaktır. Yasa çıkana kadar bu sayının 6 milyona dayanacağı düşünülerek kabataslak bir hesaplama yapınca maliyet belli oluyor. En düşük emekli maaşının 1.600 lira olması üzerinden 6 milyon kişiye maaş bağlanması hesaplanınca tablo ortaya çıkıyor. Senede en az 113 milyar lira fatura çıkıyor. Bu şekilde 20 yıl maaş ödenmeye devam edildiği düşünülürse zarar yılda 754 milyar liraya ulaşıyor. 

SGK Zaten Açık Veriyor

SGK yıllardır sürekli açık vermesi ile biliniyor. Bunun sebebi olarak ise Eylül 1999 tarihinden önceki emeklilik sistemi gösteriliyor. Erkenden emekli olma imkanı tanınan kişilere uzun yıllardır emekli maaş ödeniyor. Bu durumda ödenen prim, alınan emekli maaşının çok çok altında kalmış oluyor. 20 yıl prim ödeyerek emekli olan kadın 20 yıldan çok daha uzun süre maaş alıyor. Bu da SGK’nın kendi bütçesinden karşılaması anlamına geliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)