Evde Alkol Yapılmasın Diye Önlem Alındı

Alkolden alınan yüksek vergiler nedeniyle evde alkol yapmak artık çok popüler. Bu durum ise içki satışlarının azalması ve devletin vergi gelirinin düşmesi anlamına geliyor.

EKONOMİ 31.12.2017, 21:00 31.12.2017, 21:01
Evde Alkol Yapılmasın Diye Önlem Alındı

Devletin en büyük vergi kalemi tütün ve alkollü içeceklerden geliyor. İşte bu yüzden alkol yaparken kullanılan etil alkolün üretim ve satışında düzenleme yapıldı. 

Etil Alkol Gıda Olarak Tüketilmeyecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Etil Alkol ve Metanolün Üretimi ile İç ve Dış Ticaretine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte değişiklik yapılarak Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bundan sonra piyasaya arz edilen etil alkollerin için belli oranlarda denatonyum benzoat maddesi katılacak. Ayrıca etiketlerinde de gıda amaçlı kullanılmasının uygun olmadığı uyarısı bulunacak. 

Alkol üretim tesislerinde 70 santilitre (cl) veya 1 litrelik cam şişelerde alkol üretilecek. Aynı zamanda 100 litre alkole 1,2 gram denatonyum benzoat katılacak. Böylece etil alkol içilmesi halinde zehirleyecek.

Bu durum etiketler üzerinde uyarı olarak yer alacak. Uyarı olmayan ürünlerin satışına 31 Mart 2018 tarihine kadar müsaade edilecek. Bundan sonra yalnızca yeni üretilen etil alkoller piyasada yerini alacak. 

Vergi Gelirini Kaybetmeme Önlemi

Tütün ve alkollü içeceklerde alınan vergi oranları rekor düzeyde. Bir keyif aracı olarak insanların vazgeçemediği bu ürünlerden alınan vergi devletin en önemli gelir kalemlerinden birisi. Alkol satışlarından yüzde 55 oranında özel tüketim vergisi alınıyor. Bu yüzden alkol satışı devletin bütçesine yarıyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@