Ev Alacakların Dikkatine

Ev alacaklar ve satacaklar tapu işlemlerinde gerçek değerini beyan etmeyene ceza. Hem alıcıya hem satıcıya kesiliyor.

EKONOMİ 04.01.2018, 16:20 10.01.2018, 17:31
Ev Alacakların Dikkatine

Tapu işlemlerinde gayrimenkullerin gerçek alım-satım bedellerinin beyan edilmesi ve bu gerçek bedeller üzerinden tapu harcı ödenmesi büyük önem taşıyor. Ayrıca beyanı gereken bir kazancın doğması halinde gelir vergisi beyannamesi verilmesi gerekiyor.

Ev alacaklar bütçelerine uygun bir ev bulduklarında tüm birikimini eve yatırıyor. Sonra tapu harcı az çıkması için evin değerini düşük tutuyor. Ayrıca satıcı da daha az vergi vermek için evin fiyatını düşük tutmaya çalışıyor.

Doğru ve tam ödenmeyen tapu harçları alıcı ile satıcıdan ayrı ayrı cezalı olarak tahsil ediliyor. Bu nedenle ev alırken de satarken de bedeli düşük göstermek isteyenlerin iki defa düşünmesinde fayda var. 
Örneğin emlak vergi değeri 150 bin TL olan bir konut 300 bin TL'ye satılıyor ise tapu alım satımının gerçek değer üzerinden yani 300 bin TL üzerinden yapılıyor olması gerekir. Genelde alıcı ve satıcı daha az tapu harcı ödemek için emlak vergi değeri üzerinden işlem yapıyor.

300 bin TL gerçek değeri üzerinden işlem yapıldığında alıcı ve satıcı ( yüzde 2+2 = 4 ) toplam 12.000 TL tapu harcı ödemesi gerekirken, emlak vergi değeri olan 150 bin TL'den işlem yaparlarsa 6 bin TL ödeyecekler. Aradaki fark 6 bin TL dir. Ancak ilk anda karlı gibi görünen işlem daha sonra alıcı ve satıcıya daha büyük bir külfet çıkarabilir.

Maliye Bakanlığı 5 yıl boyunca tapu alım satım işlemlerini takip ediyor. Eksik veya hatalı yapılmış tapu alım satım değerlerinde hem alıcıya hem de satıcıya gösterilmeyen aradaki fark kadar harç miktarı, gecikme cezasıyla birlikte alınıyor. Ayrıca alıcı ve satıcıya ayrı ayrı harcın yüzde 25’i oranında vergi cezası kesiliyor.

Yani alıcı 3 bin TL  ödemesi gerekirken 3750 TL gecikme faiziyle birlikte vergi cezası olarak tahsil ediliyor.

Yorumlar (0)