Eski Merkez Bankası Başkanından Sinyal

Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, hükümetin ekonomi konusunda gerçek verileri sakladığını ifade etti. Kısa vadeli verilerle uzun vadeli verilerin birbirlerini tutmadığını ifade etti.

EKONOMİ 05.05.2018, 22:05
Eski Merkez Bankası Başkanından Sinyal

Kendisinin döneminde de aynı sorunların yaşadığını ifade eden Yılmaz, üretilen enflasyonun dünya genelinde kullanılan metodolojiyle belirlendiğini ifade eden eski başkan, son iki yıldaki verilerin ciddi bir problem oluşturduğunu ifade etti.

İstatistiklere 1.1 Milyon Genç Dahil Edilmiyor

Türkiye’deki işsizlik hesaplamasında 15-24 yaş arasındaki gençlerin sadece 11 milyon 876 bin olduğu, ama aradaki 1.1 milyon kişinin hesaba katılmadığını ifade etti. Ayrıca birçok kişi, bu rakamlara dahil edilmiyor ve gizli işsizlerin de varlığı hesaba katılmıyor. Bu yüzden veriler çok da güvenilir değil.

Durum 2001’den İyi Değil

Bugünkü durumun 2001 yılındaki kriz döneminden farklı olmadığı ifade edilirken, dalgalı kur rejiminin çarkları bu olumsuz duruma rağmen dönmeye devam ediyor. Yılmaz tahminlerine göre kamu borçlarının hepsi bir gecede devlet borcu haline gelebilir. Buna sanayisizleşme ve dış borçlar da eklenince durumun pek umut verici olmadığı ortaya çıkıyor.

Merkezin enflasyon hedefinden saptığı ifade edilirken, aşırı kredi büyümesi ve kur geçişkenliği gündeme geldi. Bu da hükümetin büyümüş gibi görünmek için dış borçlanmaların arttırdığı anlamına geliyor. Yani KGF kredilerinden dış kredilere kadar birçok durum, cumhuriyet tarihinin en yüksek borçlanmasına neden oldu.

Yorumlar (0)