EPDK Elektrik Zammının Gerekçesini Açıkladı

Enerji Piyasaları Düzenleme Kurulu elektrik fiyatlarına yapılan %15'lik zammın gerekçesini açıkladı. Maliyetler Arttı...

EKONOMİ 29.06.2019, 10:00
EPDK Elektrik Zammının Gerekçesini Açıkladı

Elektrik fiyatlarına %15 oranında zam yapılacağı EPDK tarafından duyuruldu. Bu açıklama vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı. Zira İstanbul seçimleri sonrasında motorin, çay ve şekere arka arkaya zamlar geldi. Bu zamların üstüne bir de elektrik eklendi. Üstelik zam miktarının da yüksek olması tepkilere neden oldu.

EPDK ise bu tepkilere karşılık olarak açıklama yaptı ve maliyetlerin arttığını belirtti. Bundan böyle 100 kilowatlık bir tüketim için kullanıcılar 61,8 lira ödeyecek. Bu fiyat artışı mesken elektrik fiyatları için geçerlidir. Sanayi elektriği ile ilgili herhangi bir zam yapılmamıştır. 

Seçimlerden önce faturalara herhangi bir zam yapılmayacağı ifade edilirken su faturalarında da indirime gidilmişti. Bunun üzerine gelen açıklamalar ise tepki çekti. Üstelik zam miktarının %15 olması da yüksek bir meblağ olarak karşılandı. Diğer tüketim ürünlerinde de %15 gibi bir zam oluşması enflasyonu da olumsuz etkileyecektir. Üstelik yıl sonunda tek haneli enflasyon hedeflenirken böylesi zamların arka arkaya gelmesi hedeften uzaklaşılmasına neden oluyor. Doğalgaz gibi diğer tüketim kalemlerinde indirime gidilmesi talep ediliyor. Aksi takdirde ücretli çalışanlar için zor bir kış dönemi geçeceğini ifade edebiliriz. Memurlar için verilecek %3,5 oranındaki zam da büyük oranda enflasyona yenik düşecektir. Toplu sözleşme görüşmelerinde bu konuda dile getirilerek masaya yatırılmalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)