Engelli ve Eski Hükümlülere İŞKUR Hibe Desteği

Kendi işinin patronu olmayı hayal eden engelliler ile eski hükümlüler için uygulanan hibe programına başvurular bu ay başlıyor.

EKONOMİ 05.11.2019, 22:05
Engelli ve Eski Hükümlülere İŞKUR Hibe Desteği

Engelliye 50 Bin, Eski Hükümlüye 38 Bin 370 Lira Hibe
Toplumda pozitif ayrımcılığa tabi olan engelli ve eski hükümlü gibi kişiler için İşkur tarafından hibe desteği sağlanmaktadır. Böylece toplumda dezavantaja sahip olan bireyler desteklenmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından desteklenen proje kapsamında engellilere 50 bin liraya kadar, eski hükümlülere ise 38 bin 370 liraya kadar hibe verilmektedir.

İşkur hibe programından yararlanmak isteyen kişiler öncelikle kurmak istedikleri işe ilişkin projelerini hazırlamalıdır. Bu dosya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine sunularak başvuru yapılır. Engelli bireyler en az yüzde 40 oranında engelli olmalı ve bunu ispatlamalıdır. Engelli kişilere vasi atanmamış olmalıdır. Yani kendi kendilerine karar verebilecek durumda olmaları önemlidir. Eski hükümlülerin ise İŞKUR’da eski hükümlü kaydı olmalıdır. Emekli olmayan, KOSGEB girişimcilik belgesi olan, icra borcu olmayan, üzerinde işyeri bulunmayan kişiler başvuru yapabilir.

Projenin uygulanacağı ildeki İŞKUR müdürlüklerine şahsen başvuru yapmak gerekir. Kurulacak olan iş için istenen yasla belgeler ya da şartlar varsa bunlar da sağlanmalıdır.

Kendi İşini Kurmak İsteyen İŞKUR'un engelli ve eski hükümlü vatandaşlar için verdiği hibe desteği projesi kapsamında 2020/1. Dönem başvuruları 2019 Kasım itibariyle alınacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)