Enflasyonu Tek Haneli Rakamlara İndirmek İçin Maliye Desteği Planı!

Maliye Bakanı Ağbal çift haneli enflasyonla mücadele için maliye politikasının farklı kanallardan destek vereceğini açıkladı.

EKONOMİ 04.06.2018, 00:29
Enflasyonu Tek Haneli Rakamlara İndirmek İçin Maliye Desteği Planı!

Sıkı Para Politikasına Devam

Bakan Naci Ağbal Merkez Bankasının sıkı para politikasına devam etmesi gerektiğini iade etti. Geçen yıl kamu maliyesinde kısmen genişleme yaptıklarını söyleyen Ağbal enflasyon karşısında bunu geri almaları gerektiğini belirtti. Amaçlarının bütçe açığını milli gelirle orantılı seviyelere çekmek olduğunu aktardı. Bu yüzden de bütçede iyileşme yapılacağını belirtti.

Vergi indiriminin kalıcı olması yönündeki talepleri değerlendiren Ağbal, vazgeçtikleri kaynağın cari açığı arttırdığını söyledi. Bu yüzden ölçülü olacaklarını belirtti.

Bütçedeki Genişleme Eski Seviyelere Çekilmeli

Bakan Ağbal bütçede yaşana açığın kısa vadede eski seviyelere çekilmesi gerektiğini aktardı. enflasyonla mücadele için bütçede sıkılaşmanın şart olduğunu söyledi. Bunun için üretim, istihdam, ihracat konularında vergileri azaltmak, kayıt dışı ekonomi ile mücadele gibi önlemler alacaklarını söyledi.  Bunun için sektörel analizler yapacaklarını belirtti.

Bakan Ağbal enflasyonla mücadele içim kamu fiyat ve vergi ayarlamalarının önemine değindi. Merkez Bankası ile birlikte çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Kalıcı gelir artışları ya da gider azalışları ile açığı telafi etmeleri gerektiğini aktardı. Bunu yaparken de toplumun yükünü arttırmamaya özen göstereceklerini söyledi.

Önümüzdeki günlerde vergi istisnası ve vergi muafiyeti ile ilgili düzenlemelerin gözden geçirileceğini söyleyen Ağbal, vergilemenin kapsamının da genişletileceğini belirtti.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)