Enflasyon O Bürokratı Görevinden Etti

Eylül ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından TÜİK Başkan Yardımcısı Enver Taştı, Berat Aklbayrak tarafından görevinden alındı.

Enflasyon O Bürokratı Görevinden Etti

Enflasyon Hesaplanmasından Sorumluydu
Eylül ayına ait enflasyon rakamlarının açıklandığı 3 Ekim tarihinde TÜİK Başkan Yardımcısı Enver Taştı görevinden alındı. Bu görevden almanın enflasyon ile yakından ilgili olduğu iddia edildi. Öyle ki Taştı’nın çalıştığı birimin görevi enflasyonu hesaplamaktı. Bu durum iddiaları daha da güçlendirmektedir. 

Görevinden alınan Taştı müşavir olarak atandı. Son 15 yılın en yüksek enflasyon rakamlarının ortaya çıkmış olması görevden almalara dahi neden oldu. Taştı’nın yerine Berat Albayrak tarafından yeni atama gerçekleştirildi. Boşalan kadroya Enerji Bakanlığı’nda Maden İşleri Genel Müdür yardımcısı olarak çalışan Yinal Yağan getirildi. Yağan, Berat Albayrak ile çalışma imkanına da sahip olmuştu. 

TÜİK Başkanı Görevine Devam Edecek Mi?
Enver Taştı ile başlayan görevden almanın devamının gelip gelmeyeceği bilinmiyor. 2016 yılının Şubat ayından günümüze kadar vekaleten başkanlık görevini yerine getiren Mehmet Aktaş’ın görevinden çekileceğine ilişkin herhangi bir iddia bulunmuyor. 

Görevden alma ile ilgili herhangi bir resmi açıklama yapılmadığını da belirtmek gerekir. Söz konusu iddialar resmi olmayan bilgilerden oluşmaktadır. Ancak enflasyon biriminin başındaki kişinin verilerin açıklandığı bir tarihte görevden alınmasının da tesadüf olmadığı tahmin ediliyor. Konu ile ilgili yetkililerden ve siyasilerden gelecek açıklamaları sitemizden en hızlı şekilde okuyabilirsiniz.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE