Enflasyon 2019’da Yüzde 15,8’e Gerileyecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, alınan tedbirlerle enflasyonun 2019’da yüzde 15,8’e sonrasında ise yüzde 6’ya düşmesinin hedeflendiğini söyledi.

Enflasyon 2019’da Yüzde 15,8’e Gerileyecek

“Hedefleri Gerçekçi Bulmaya Devam Ediyoruz”
Türkiye Yatırımcı İlişkileri Derneği (TÜYİD)’in düzenlediği zirvede Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak açıklamalarda bulundu. Ticaret savaşlarının etkilerini azaltmaya çalıştıklarını söyleyen Albayrak, TL’nin Ağustos’tan bu yana yüzde 20 değer kazandığını söyledi. Alınan tedbirlerle birlikte enflasyonun 2019’da yüzde 15,8 olurken, program sonunda yüzde 6’ya düşeceği hedefini halen gerçekçi bulduklarını ifade etti. 

Albayrak 2002’de ihracat yapılan ürün sayısı 9 iken şimdi 32 olduğunu ve 1 milyar dolardan fazla ihracat yapıldığını söyledi. İhracat yapılan ülke sayısının ise 8 iken 38’e yükseldiğini söyledi. Bunu sağlamakta ise girişimcilerin çabalarının çok büyük olduğunu söyledi. 

“2018 Zor Bir Yıl Oldu”
Bakan Albayrak 2018 yılının gelişmekte olan ülkeler için zor bir sene olduğunu söyledi. Ancak gerekli tüm tedbirleri alarak piyasadaki dalgalanmanın yerini artık normalleşmenin aldığını söyledi. Böylece en iyi pozitif ayrışan ülke olduklarını belirtti. Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı ile firmaların destek olması ile Kasım ayı enflasyon oranında olumlu gelişmeler olduğunu aktardı. Böylece TL’deki kazanç ve petrol fiyatlarında düşüş olduğunu hatırlattı. Bakan Albayrak koyulan hedeflerin de üstüne çıkacaklarını söyledi. 

Cari açık ve dış ticaret dengesindeki olumlu işlemler sayesinde cari işlemler 39,4 milyara indi ve 30’un altında da inecektir dedi.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE
YORUMLAR
öner yildiz
öner yildiz - 7 ay Önce

Biz nezaman is başı yapıcaz atamamız yapıldı öle kaldı herkez personel aliyo ama işbaşı yapan yok henuz