En Düşük Memur ve Emekli Maaşları Belli Oldu

Haziran ayı enflasyon oranlarının açıklanması ile birlikte memur ve emekli maaşları için ne kadar zam yapılacağı netlik kazandı.

EKONOMİ 09.07.2018, 22:33
En Düşük Memur ve Emekli Maaşları Belli Oldu

En Düşük Maaşlar Ne Oldu?

Haziran ayı enflasyon oranlarının beklenmedik bir şekilde yüksek gelmesinin ardından emekli ve memur maaşlarına yapılacak olan zam konuşulmaya başlandı. Bu kapsamda memuriyet hayatına yeni başlayan ve ilköğretim mezunu olan bekar bir kimsenin alacağı en düşük ücret 2.757 liraya yükseldi. Öyle ki bu ücret bir önceki aya göre 208 lira artış gösterdi.

Emeklilerin maaşlarında da artış yaşandı. Böylelikle memur emeklileri arasında en düşük maaş alan kimselerin maaşları da 2 bin lirayı aşarak 2.149 lira olarak gerçekleşti. Bir önceki aya göre artış miktarının ise 171 lira olduğunu da belirtmek gerekir.

Yukarıda vermiş olduğumuz rakamlara asgari geçim indirimi dahil değildir. Bu sebeple evli olup eşi çalışmayan ve aynı zamanda çocuğu da olan kimselere daha fazla maaş ödemesi yapılacaktır. Ancak hiçbir halükarda yukarıda belirtilen fiyatların altına düşmeyecektir. Ayrıca emekli maaşlarına yapılan zam vazife malulü ve adi malullük gibi sebeplerle emekli olanlara ve bu kişilerin vefat etmeleri durumunda yakınlarına da yansıyacaktır. Bu sayede maaşların enflasyon karşısında erimesinin de önüne geçilmiş olacaktır. Emekli ve memur maaşlarına yapılacak olan bir sonraki zam ise 2019 yılının ocak ayında gerçekleşecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)