En Düşük Emekli Maaşı 1.500 Liraya Çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugünkü korona virüs toplantısından sonra en düşük emekli maaşının 1.500 lira olacağını açıkladı.

EKONOMİ 19.03.2020, 10:05
En Düşük Emekli Maaşı 1.500 Liraya Çıkarıldı

En Düşük Emekli Maaşı Bin Liradan 1.500 Liraya Çıkıyor

En düşük emekli aylığının bin liranın altında olması halinde bin liraya yükseltilecek olan düzenleme yapılmıştı. Böylece emekli maaşlarında iyileştirme sağlandı. Şimdi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni bir düzenlemenin müjdesini verdi. 

Bugün Çankaya Köşkünde yapılan korona virüs toplantısında alınması gereken önlemler görüşüldü. Toplantıdan sonra Erdoğan basın açıklaması yaptı. Açıklamada en dikkat çeken başlıklardan biri emekliler sevindiren emekli maaşının 1.500 liraya çıkarılması oldu. 

Süreç Nasıl İşleyecek?

En düşük emekli maaşının bin liraya çıkarılması için 5510 sayılı kanunun 19. Maddesinde değişiklik yapılmıştı. Değişiklikle 5454 sayılı kanunun 1. Maddesine göre yapılacak olan ödemeler ek ödemeler dahil 1.000 liradan az olamaz hükmü getirilmişti. Ölüm sigortasından yapılan ödemelerin toplam tutarı da bin liradan az olmayacaktır.

En düşük emekli maaşı 1.500 lira olması için yukarıdaki hükmün yeniden değişmesi gereklidir. Yani meclise kanun teklifi veya tasarısı sunulacaktır. Bu teklifler görüşülerek kabul edildikten sonra Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecektir.

Yukarıdaki sürecin işlemesi için öncelikle virüs salgının atlatılması gereklidir. Çünkü şu anda meclis dahil tüm kurumlar ve bürokrasi salgın ihtimaline karşı çalışmaktadır. İşte bu nedenle söz konusu düzenlemenin yürürlüğe girmesi zaman alacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)