Emlak Komisyonu Oranları Resmi Rakamlarla Sınırlandı!

Bugün yürürlüğe giren Resmi Gazete ile Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte değişiklik yapılarak, emlak komisyon oranları sınırlandı.

EKONOMİ 06.06.2018, 10:13
Emlak Komisyonu Oranları Resmi Rakamlarla Sınırlandı!

Emlak Komisyon Oranı %4’ü Geçemeyecek

Yapılan yeni düzenlemeye göre alım satım işlemlerinde hizmet bedeli olarak alınan emlakçı komisyonu artık sınırlandı. Komisyon oranı alım satım için aracılık sözleşmesinde yer alan KDV hariç bedelin %4’ünü geçemeyecek. Bu %4 oranındaki komisyon alıcı ve satıcı arasında yarı yarıya paylaştırılacak. Kiralama işlemleri için alınacak olan emlak komisyonu ise KDV hariç bir aylık kira bedelini aşamayacak.

Eski düzenlemede gayrimenkul satışı halinde alıcı ve satıcı yarı yarıya olmak üzere toplamda emlakçıya %6 komisyon ödeniyordu. Bu oranın üzerine bir de KDV ekleniyordu. Kiralama işlemlerinde ise yıllık kira bedelinin %12’si komisyon olarak talep ediliyordu. Yapılan yeni düzenleme ile hem oranlar düşmüş oldu, hem de resmi olarak bir sınırlama getirildi.

KDV İstisnası

Resmi Gazete’de yayınlanan değişikliklerden biri de KDV istisnasına ilişkindi. Değişikliğe göre kat karşılığı inşaat işlerinde arsa payına dayalı vergilendirme modeli benimsendi. Artık organize sanayi bölgeleri altyapı yatırımları ile küçük sanayi sitelerinin inşası için yapılan alımlar KDV’den istisna tutulacak. KDV istisnası Ar-ge faaliyetleri ve makine teçhizat alımı gibi alanlarda da geçerli olacak. İstisnalardan yararlanmak isteyenler vergi dairesinden istisna belgesi alarak satıcıya ibraz edecek. Böylece bu işlerden KDV alınmayacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)