Emlak Bankası Yeniden Açılıyor

Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın BDDK'dan onay alması ile Emlak Bankası yeniden dönüyor.

EKONOMİ 28.02.2019, 08:00
Emlak Bankası Yeniden Açılıyor

Türkiye Emlak Katılım Bankası
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak daha önceden Emlak Bankasının yeniden yapılandırılmaya başlandığının haberini vermişti. . Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da destek verdiklerini açıklamıştı. Gayrimenkul sektöründeki ithal malların burada üretilmesi için bakanlık olarak sürece katılmışlardı. 

Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş.’nin açılışı için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na yapılan başvuru sonucu gerekli incelemeler yapıldı ve onaylandı. Bankanın faaliyet izni Resmi Gazete'de yayımlandı. Yakın zamanda Türkiye Emlak Katılım Bankası'nın faaliyetlerine başlayarak gayrimenkul sektörüne destek olması bekleniyor. 

Emlak Bankası Nedir?
Eskiden alışılagelen adıyla Emlak Bankası, 3 Haziran 1926’da Atatürk’ün isteği ile kurulmuştu. Ankara, İstanbul,  Edirne, Diyarbakır, Urfa, Çankırı gibi pek çok ilde konut projelerine imza atmıştı. Pek çok meşhur binanın mimarı da Emlak Bankası idi. Merkez Bankası binası, Ankara Devlet Opera ve Balesi gibi yapılarda da Emlak Bankası imzası bulunuyor. Söz konusu banka konut sektörünün yanı sıra dış ticaret ve denizcilik sektörlerinde de uzman şekilde faaliyet gösteriyordu. Ancak alınan karar ile 3 Temmuz 2001 tarihli Resmi Gazete’de tasfiyesi başlatılmıştı. 

Kapatılalı çok uzun zaman olmayan banka, yapılandırılarak şimdi yeniden açılacak. Ulu önder Atatürk’ün ülkemiz için yatırımlarında biri olan banka yeniden faaliyetlerine devam edecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)