Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Kalın’dan Açıklama

Bir süredir gündemi meşgul eden ve çözüme kavuşturulmayı bekleyen emeklilikte yaşa takılanlar için Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü açıklama yaptı.

EKONOMİ 12.09.2018, 21:24
Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Kalın’dan Açıklama

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın “Bugün Gündeme Gelmedi”

Yapılan toplantı sonrasında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’a emeklilikte yaşa takılanlar hakkında MHP tarafından verilecek olan kanun teklifi soruldu. Kalın bu konunun bugünkü toplantıda gündeme gelmediğini söyledi. Şu anda hükümetin gündeminde bu konunun olmadığını aktardı. Teklif geldiği zaman, Ekim ayında değerlendirmeye alınacağını söyledi. Ancak böyle bir düzenlemenin maliyeye üreteceği maliyeti de dikkate alacaklarını belirtti.

MHP Ne Zaman Teklif Sunacak?

Emeklilikte yaşa takılanların taleplerini MHP gündemine almıştı. MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, EYT’liler için çalışmanın fitilini ateşlemişti. Teklif hazırlandığında ve 1 Ekim’de meclis açıldığında bütün partilerin bu konuda hassasiyet göstererek, problemi çözmek için çabalayacaklarına inandığını ifade etmişti.

Teklif Sunulursa Neler Değişecek?

Emeklilik için prim gün sayısını doldurmuş olmasına rağmen emeklilik yaşını tamamlamayanlar emekli olamıyorlar. Emekli olsalar dahi emekli maaşı almaya hak kazanamıyorlar. MHP’nin sunması beklenen teklif kabul edilirse 1999 yılından önce sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar koşulları sağlıyorsa emekli olabilecekler.

8 Eylül 1999 öncesi SGK girişi olan kişilerden erkekler 25 yıl, kadınlar 20 yıl çalışınca emekli olabiliyordu. Daha sonra ise hizmet süresi yerine yaş şartı getirildi. Düzenleme yapılırsa yaş yerine yine hizmet süresine bakılarak bu kişiler emekli edilebilecekler.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@