Emeklilik Sistemi Yine Mi Değişecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak gündeme ve ekonomiye dair yaptığı açıklamalarında emeklilik sisteminin değişeceğini kaydetti.

EKONOMİ 14.12.2019, 22:28
Emeklilik Sistemi Yine Mi Değişecek

Tasarruf Açığı Telafi Edilecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ekonomi gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak’ın açıklamasının satırbaşlarında yer alan hususlardan birisi de emeklilik konusu oldu. Bakan Albayrak, emeklilik sisteminin revize edileceğinin sinyallerini verdi.

Getirilecek olan yeni sistemle birlikte daha çok tasarruf sağlanması amaçlanıyor. Bu sayede dış kaynaklı tehditler nedeniyle oluşan ekonomik dalgalanmalar çok aza indirgenecektir. Bakan Albayrak yeni emeklilik sistemi hakkında bir bilgi vermezken yapısal bir dönüşüm olacağını ifade etti. Bu açıklamalar ışığında köklü değişikliklerin gelebileceğini ifade etmek gerekir.

Öncelikli Sektörler

Bakan Albayrak, ekonomide öncelik verilen sektörleri de açıkladı. Açıklamaya göre tarım ve ilaç sanayi, turizm, bilişim, otomotiv, enerji, maden sektörleri öncelikli sektörler olarak sıralandı. Bakan Albayrak 2019 yılına dair de değerlendirmelerde de bulundu. 2019 yılının cari fazla açısından rekor kırılan bir dönem olduğunu ifade eden Bakan Albayrak, bunun küçülme yaşanmadan gerçekleşmesinin de oldukça önemli olduğunu ifade etti.

2020 yılına ilişkin beklentilerini de açıklayan Bakan Albayrak, enflasyonu %5’in altına indireceklerini de ifade etti. Geçtiğimiz yıl %25’leri bulan enflasyonun ardından bu sene tek haneli rakamlara kadar düşen enflasyon son olarak yeniden %10’un üzerine çıkmıştı. Hedef olarak %5’in altına indirilmesi amaçlanmaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)