Emeklilik Nedeniyle İş Feshi Nasıl Yapılmalı

Emekliliği hak etmesi nedeniyle işten ayrılacak olan çalışanların kıdem tazminatı gibi haklarını alabilmeleri için izlemeleri gereken yollar bulunuyor.

EKONOMİ 23.11.2019, 08:30
Emeklilik Nedeniyle İş Feshi Nasıl Yapılmalı

Emeklilik Şartları Sağlanmalı

Malum olduğu üzere ülkemizde sosyal güvenlik mevzuatları birbirine girmiş durumdadır. Bu yüzden çoğu çalışan hangi kanuna tabi olduğunu ne kadar gün çalışması gerektiğini dahi bilmemektedir. Dolayısıyla emeklilik tarihini hesaplamak dahi mümkün olmamaktadır. 

Özellikle emekliliği yaklaşmış ya da gelmiş olan kimseler işten ayrılmak istediklerinde bir tereddüt hâsıl olmaktadır. Bunun nedeni de emekliliğin hak edilip edilmediği ile ilgilidir. Bu konudaki tereddütleri gidermek adına yapılması gereken bulunulan bölgedeki SGK müdürlüğüne gitmek ve emekliliğin hak edildiğine ilişkin bir yazı almaktır. Ayrıca kıdem tazminatı alınabileceğine ilişkin de bir yazı alınması gereklidir. Böylelikle kişi emekliliği hak etmiş ise kıdem tazminatını alarak emekliye ayrılabilir. SGK’dan alınan yazının kurumun insan kaynaklarına verilmesi gereklidir. 

Emekli olan bir kişinin yeniden iş hayatına atılması da mümkün olabilmektedir. Ancak bunun için yeniden iş sözleşmesinin imzalanması gereklidir. Aksi takdirde emekli olduğu için iş sözleşmesi feshedilecek ve kişi işsiz konumuna düşecektir. Yeniden iş sözleşmesi imzalanması durumunda kişinin işçi olarak çalışması mümkündür ya da diğer sigorta kollarında da çalışabilmesi mümkündür. Örneğin kendi işini kurarak Bağ-Kur’lu olarak çalışması da mümkündür.

Emekli maaşlarının yetersiz olması bu durumun sürekli yaşanmasına neden olmaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@