Emeklilik İçin Ödenen Para Geri Alınabilir mi?

Emeklilik yaşı dolmasına rağmen prim gün sayısını tamamlayamayanlar ödedikleri paraları toplu olarak geri alabilir.

EKONOMİ 26.06.2019, 19:19
Emeklilik İçin Ödenen Para Geri Alınabilir mi?

Toplu Para Nasıl Alınır?
Emekli olmak için yaş, prim ve yıl şartı hep beraber sağlanmalıdır. Emeklilik yaşı ve çalışma yılını dolduran bazı kişiler prim gün sayısını tamamlayamayabiliyor. Bu gün sayısı tamamlansın diye askerlik ve doğum gibi borçlanmalar yapılabiliyor bu imkanlara rağmen prim gün sayısı tamamlanamayabiliyor. Bu kişiler ödedikleri primleri toplu olarak iade alabilir. Böylece ödenen prim boşa gitmeyecektir. Memurlar ise kesenek iadesi talep edebilirler.  

Bu şartlar altında toplu para iadesi istiyorsanız SGK’ya başvuru yapabilirsiniz. Bunun için 2 şartı sağlamak gerekiyor. Halihazırda sigortalı olarak bir işte çalışmıyor ve kendi işini yapmıyor olmak gerekir. Diğer koşul ise erkeklerde 25, kadınlarda 20 yaş şartını sağlamaktır. Bu şartlar taşınıyor olmasına rağmen primler eksik gelmelidir. Şartları sağlayan kişi SGK’ya başvuru yaparak toplu para iadesi alabilecektir. Eğer sigortalı vefat etmişse mirasçıları talepte bulunabilir. Bu kişilere dul ya da yetim aylığı bağlanmamışsa para iadesi alabilirler. 

SGK kendiliğinden para iadesi yapmamaktadır. Mutlaka sigortalı tarafından talepte bulunmak gerekir. SGK tarafından geçmişten günümüze kadar ödenen primlerin toplamı iade edilir. Ancak bu hesaplama yapılırken geçen zaman için faiz işletilmez. Primler güncelleme katsayısına göre yeniden belirlenir. Böylece paranın değer kaybı en aza indirilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)