Emekliliği Erkene Çekmenin Yolları

Uzun yıllar boyu çalışan ancak halen daha emekli olamayanlar için birkaç hususi yöntem ile erken emeklilik yolu açılabilir.

EKONOMİ 11.02.2020, 08:42
Emekliliği Erkene Çekmenin Yolları

Bağ-Kur Kaydı Olanlar

Esnaflık yapan vatandaşlarımız eski dönemlerde sigorta kaydı yapmadan çalışabilmekteydi. Bu da çalışanların emeklilik işlemlerinin başlamasını engellemektedir. Ayrıca yapılan yasal düzenlemeler ile geriye dönük borçlanma da engellenmişti.

Ancak Yargıtay tarafından verilen bazı kararlarda esnaflar sigortalı olmasa dahi oda kaydının bulunması ya da vergi kaydının var olması durumlarında geriye dönük olarak borçlanma yapmak mümkün olabilmektedir. Özellikle 2000 yılından önce bu tür kayıtları olanlar 1980’li yıllara kadar geriye dönük borçlanma yapabiliyor. 

Hizmet Birleştirme 

Eğer yukarıdaki yöntem ile erken emeklilik mümkün olmuyorsa ve birden fazla sigorta kolunda çalışmışlık varsa bu durumda da hizmet birleştirmesi yapılabilir. Hizmet birleştirmesi birden fazla sigorta kolunda çalışmanın var olması durumunda mümkün olmaktadır. Bu durumda 1261 gün kuralı işlemektedir. 2008 yılı sonrası için son 1261 günde en çok sigorta girişi yapılan koldan emekli olunmaktadır.

2008 öncesinde ise son 7 yıl içerisinde 1261 gün prim olan koldan emeklilik yapılmaktadır. Eğer primler eşit ise son çalışılan yerden emekli olunmaktadır. Ancak ifade etmek gerekir ki hizmet birleştirmesi ile emekli olunması durumunda memurlar için emekli ikramiyesi ödemesi gerçekleştirilmemektedir. Bu durumda mahkemelere dava açarak emeklilik haklarının alınması söz konusu olmaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)