Emeklilere İkramiye Ekonomiyi Nasıl Etkileyecek?

Hükümetin seçim öncesi müjde verdiği emeklilere verilecek ikramiye bütçeye nasıl etki edecek merak edilirken, kanun tasarılarında kaynağın nereden bulunduğu da açıklandı.

EKONOMİ 08.05.2018, 09:48
Emeklilere İkramiye Ekonomiyi Nasıl Etkileyecek?

67 milyarlık bir bütçe açığı bulunan ekonomide, 2017 yılındaki bütçe açığı hedefinin yakalandığı ifade edildi. İlk 3 aylık bütçelere bakıldığında  vergi gelirleri bakımından yıl sonundan itibaren, öngörülenlerin üzerinde gerçekleşecek.

2018 ve 2019 yılında çeşitli gelirler ve yeniden yapılanma gelirleri ortaya çıkarak ilave gelirler elde edileceği düşünüldü. Buna göre ikramiyelerin her bayram öncesi verileceği ifade edildi. Muhalefete göre de bin lira yerine birer maaş ikramiye verilmesi gerekiyor.

Kalıcı Düzenleme Olacak

Emeklilere verilecek ikramiyelerin 1 yıllık bir düzenleme değil kalıcı bir düzenleme olduğunu ifade eden Maliye Bakanı Naci Ağbal, bütçe giderlerinin artmasına neden olsa da, uzun dönem kullanılacağı ifade edildi. Kaynaklar bulma konusunda yeni projelerin söz konusu olduğunu ifade eden Ağbal, imkanları zorladıklarını ifade etti.

Yeni Zamlar Kapıda Mı?

Halkın nabzı tutulduğunda emekli zamlarınının karşılarına yeni faturalar şeklinde çıkacağı ifade edildi. Yani halk bu zammın karşılığının katbekat alınacağı konusunda hemfikir. Emeklilere bayramda ikramiye konusu bu bayramdan itibaren başlıyor ve Haziran’ın 13’üne kadar emekliler bayram ikramiyelerini almış olacak.

Maaşı az olanlara da biner lira verileceği ifade edilirken, bu durumun sadece bu yıl için yani seçim döneminin olduğu için ortaya çıkacağını düşünenler var.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)