Emekliler KPDK’dan Müjdeli Haber Bekliyor

Emeklileri rahatlatacak olan 5 toplu sözleşme talebi Aralık ayında KPDK’ya taşınarak görüşülecek.

EKONOMİ 07.11.2019, 23:00
Emekliler KPDK’dan Müjdeli Haber Bekliyor

Emeklilerin Gözü Kurulda
Aile yardımı, intibak, tesislerde indirim, emeklilere ücretsiz ulaşım ve yaşı bekleyenlere sağlık hizmeti talepleri Aralık ayında toplanacak olan Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısında karara bağlanacaktır. Memur konfederasyonları tarafından masaya taşınan bu talepler toplu sözleşme görüşmelerinde kabul edilmemişti. Bunun üzerine karar yetkisi KPDK’ya kaldı. Şimdi emeklilerin gözü kurul tarafından verilecek olan kararda.

Talepler Neler?
Memurlara verilen aile yardımının emekliler için de verilmesi isteniyor. Böylece eş ve çocuk yardımlarından yararlanabilecektir. Emekliler için ücretsiz ulaşım ile yaş sınırı olmadan tüm emeklilerin toplu taşıma araçlarından ücretsiz olarak yararlanması isteniyor.

Aynı unvan ve kadrodan emekli olanlar arasında intibak uygulanarak emekli maaşı farklılıklarının giderilmesi isteniyor. Böylece aynı şartlarla emekli olan ancak düşük maaş alan kişilerin maaşı artacaktır.

Emekli memurlar, dul ve yetimlerin kamu kurum ve kuruluşları ile tüm eğitim ve dinlenme tesislerden yüzde 50 indirimli olarak yararlandırılması isteniyor.

Emeklilik için yaş dışındaki şartları sağlayan ve yaşın dolmasını bekleyenlerden kendi isteği ile görevinden ayrılanların GSS’den yararlanması isteniyor. EYT’li olarak sınıflandırılan bu kesim uzun süredir emeklilik bekliyor. Ancak beklenen gelişmeler halen yaşanmadı. Bu sebeplerle en azından sağlık sigortasından yararlanmak istiyorlar. Yaşları emekli olmak için yeterli görülmese de çalışmak için genç sayılmıyorlar.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)