Ekonomik Büyüme Hızı Yavaşladı

Bugün açıklanan TÜİK verilerine göre üçüncü çeyrekte ekonomik büyüme oranı %1,6 oranında gerçekleşti.

EKONOMİ 10.12.2018, 21:03
Ekonomik Büyüme Hızı Yavaşladı

Beklentilerin Altında Kaldı
Ekonomistler ve yatırımcılar üçüncü çeyrekte ekonomik büyümenin %2 oranında gerçekleşmesini bekliyorlardı. Ancak ekonomik büyüme beklentilerin altında kalarak %1,6 oranında gerçekleşti. Pek çok sektörün büyüme hızı düşerken, döviz kurlarında yaşanan dalgalanmanın etkileri de hissedildi. 

2017 yılının üçüncü çeyreği ile karşılaştırıldığında birçok sektörün ciddi manada yavaşladığı görülmektedir. 2017 yılı üçüncü çeyrek ekonomik büyüme rakamı %11,5 seviyesinde iken 2018 senesinde 1,6’ya geriledi. Bazı sektörlerde ise büyüme hızının yavaşlamasının da ötesinde daralma meydana geldi. Bu sektörlerin başında ülkemizin lokomotifi olarak tabir edilen inşaat sektörü geldi. Geçtiğimiz yıl %18,8 oranında büyüme gerçekleştiren inşaat sektörü bu yıl %5,3 oranında daraldı. 

İmalat ve hizmet sektörlerinde daralma yaşanmasa da büyüme hızı ciddi bir şekilde düşüş gösterdi. Özel sektörde faaliyet gösteren firmaların döviz borçlarının giderek artması bu tabloyu daha da derinleştirdi. Dışarıdan ithal edilen malları hammadde olarak kullanan sektörlerde de ciddi sorunlar yaşandı. 

Son çeyrek için büyüme beklentileri daha pozitif bir seyir gösteriyor. 2018 yılının geneli için büyüme oranlarının ise %3 oranında gerçekleşmesi bekleniyor. Geçtiğimiz yıl ile kıyaslandığında bu yılda ekonomik verilerin daralma gösterdiği tespit edilebiliyor. Ancak 8 dönem üst üste ekonomik büyümenin artıda çıkması da ülkemiz açısından sevindirici bir gelişmedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (2)
Safak duhan 2 yıl önce
Ben 15temmuz mağduruyum tank üstümüzden geçti kalpten tedavi gördüm ben iş istiyorum imamıyosan görüntüler elinde var
Mehmet parlak 2 yıl önce
37 yaşındayım dorma tesviye mezunuyum 3cocuk babasıyım şimdide ikizleri bekliyorum özel sektör de çalışıyorum maaş yetmiyor benide iş e alırmısınız.gercekden ihtiyacım var